Město trvá navíc na tom, že smlouva na parkovací dům je od počátku neplatná, přesto za stavbu už zaplatilo 52 milionů korun.

Podle Okresního soudu v Kladně z loňského prosince skutečně smlouva neplatí, přesto ho město v roce 2013 převzalo a má za něj doplatit Komě kolem 37 milionů korun. „Proti rozsudku se odvolaly obě strany sporu,“ doplnil Zálom a připomněl, že poplatky za veškeré opravy poruchového zařízení od srpna 2018 musí hradit město ze svého. „Záruku na technologii jsme měli do konce července. Od srpna jdou všechny závady za námi. Jejich odstranění se může pohybovat v řádech statisíců ne-li milionů. V minulosti se v parkovacím domě vyměňovaly například pojezdové plošiny, motory, hřídele, atd. Jsou to nákladné záležitosti. Nyní jsme aktuálně řešili dva záseky, kdy dům opět nevydal vozidlo,“ popsal Zálom.

Vzhledem k tomu, že firma Koma Industry dodala Slanému místo automatického parkovacího domu, který se měl obejít bez zásahu lidské ruky, poruchový produkt, jenž musí nyní obsluhovat až dva lidé na směně, vzniknou další obrovské výdaje.

Mzdové náklady na dva pracovníky vyjdou ročně 300 až 500 tisíc korun. „V nepřetržitém provozu jich musí být v automatické parkovacím domě zaměstnaných až osm,“ zdůraznil místostarosta. V současné době jsou zde pracovníci, které stále platí Koma.

Podle opozičního zastupitele Ladislava Pešky (KSČM) mělo město dluh doplatit neprodleně už po prosincovém soudu, jinak si zadělává na další problém. S tím ale místostarosta Zálom, který má kauzu na starosti, nesouhlasí. „Zaplatit jsme nemohli, protože proti prosincovému rozsudku jsme se neodvolali pouze my, ale i společnost Koma, takže by to byla platba bez právního titulu,“ vysvětlil Zálom.

Slánská radnice se odvolala zejména proti výši doplatku, který má uhradit na základě nesprávného znaleckého posudku a Koma se odvolala proti tomu, že smlouvu považuje za platnou.

Slaný naopak trvá na tom, že je od počátku smlouva na parkovací dům neplatná, jelikož nebyla nikdy projednána zastupitelstvem a podepsal ji pouze tehdejší starosta Ivo Rubík (ODS). Zastupitelstvo města na jaře 2014 splátky za parkovací dům pozastavilo. „Na základě dohody se v říjnu 2014 ještě jednou zaplatilo 12 milionů korun, ale další splátky už ze Slaného na účet Komy neodešly,“ doplnil Pavel Zálom.

U odvolacího krajského soudu budou Slaňáci dále operovat v říjnu tím, že Ministerstvo spravedlnosti, na které se obrátili, shledalo stížnost jako důvodnou. Znalci pochybili při zpracování znaleckého posudku.

„Nechali jsme si udělat revizní znalecký posudek, tam jsou přesně chyby popsané a dokonce tam bylo i matematické vyčíslení špatné. Soud by měl proto nově určit znalecký ústav, který dílo ocení znovu,“ dodal Zálom.

Zástupce firmy Koma Industry Gustav Kotajný se k ožehavé věci nyní příliš vyjadřovat nechtěl. „Raději bych veškerá vyjádření nechal na rozhodnutí soudu,“ řekl a zdůraznil, že názory jsou různé, ale firma si myslí, že smlouva je platná a vše prý dělali v dobré víře. „Do soudu je stejně všechno bezpředmětné. Každý, kdo jezdí parkovat do parkovacího domu ve Slaném ví, že tam není obsluha. Je tam pouze dohled pracovníka, aby řidiči dobře najeli, když zaplatí lístek. Obsluha nic nedělá,“ řekl Kotajný.

Ve Slaném je prý problém, že vyskakuje vysoké napětí, proud tam není stabilní, a když se zapne diesel agregát, tak zamezí parkování. „Ve Slaném si to musí nejprve vyjasnit s dodavatelem elektřiny, aby se to nestávalo. Opakuje se to velice často. Nás pak pranýřují za něco, co vůbec neovlivníme. Máme systém se záložním zdrojem a za posledního půl roku je při každé bouřce přepětí v síti a je to zneužíváno proti nám,“ řekl Kotajný.

Zajímavou informací je nově fakt, že město Slaný bylo úspěšné i v dalším sporu s najatým právním zástupcem města Pavlem Matějkou. Ten zažaloval před časem někdejších osm slánských radních, kteří odsouhlasili dodatek č. 7 ke smlouvě na parkovací dům. Jednalo se o změnu původně deklarovaných časů pro zaparkování a vyparkování vozidel v domě. Kauzu projednával Úřad pro hospodářskou soutěž (ÚHOS) a osm slánských radních mělo uhradit dohromady pokutu ve výši 190 tisíc korun. „Právník nedodal soudu požadované doklady a bez omluvy se nedostavil na jednání soudu, tím pádem město Slaný soud prohrálo. Následně jsme proto právníka Matějku žalovali a konečně po roce je rozhodnuto. Pavel Matějka způsobil městu škodu ve výši 647 tisíc korun, kterou musí nyní uhradit,“ zdůraznil místostarosta.