Najít si dobré zaměstnání není jednoduchý úkol pro většinu lidí, natož pro ty handicapované. I když se většinou ucházejí o pomocné nebo jednodušší práce, které jsou málo ohodnoceny a na trhu je jich dostatek, většině podnikatelů se je zaměstnávat nechce. Finančně se jim to nevyplatí. Své o nekonečném hledání práce ví i Petr Valenta, který žije v kladenském zařízení pro handicapované Zahrada.

„Naposledy jsem pracoval ve firmě Novako, kde jsem pomáhal řidiči dodávek vykládat zboží z auta. Zanedlouho mě ale propustili, protože se jim nevyplatilo si mě tam držet. Ještě před tím jsem byl spolu s dalšími obyvateli zaměstnán v Exim protectu, tam ale přišlo nové vedení, a tak jsme tam skončili. Rád bych pracoval jako závozník, ale sehnat si práci není jednoduché,“ řekl Valenta.

Odchodem z Exim protectu přišlo o zaměstnání hned dvanáct klientů Zahrady, a to je pro zařízení tohoto typu, které se snaží o integraci lidí s handicapem do běžného života, velká ztráta. Proto se vedení zařízení od loňského podzimu snaží pro klienty najít nové uplatnění. V tom by jim měl pomoci i jeden z chystaných projektů Kavárna Bez konce.  „Kavárnu bychom chtěli zřídit pod záštitou našeho zařízení. Její provoz by zajišťovali naši klienti a byla by určena pro širokou veřejnost. Pokud by se tento záměr podařil, znamenalo by to nejen další významný krok v integraci obyvatel, ale také vytvoření nových pracovních míst pro pět až osm klientů,“ uvedla ředitelka Zahrady Eva Bartošová.

„Už nyní jednáme s městem o pronájmu vhodných prostor a patrně by se mohlo jednat o místo v blízkosti hlavní pošty v Kladně, kde se dříve prodávaly jízdenky do autobusů. Budou tam ale rozsáhlé investice, a proto jsme tento projekt předložili ke schválení Středočeskému kraji, který ho odsouhlasil. Hlavní zdroje financování by však měly být dotace z Evropské unie, o něž budeme žádat,“ řekla ředitelka. Součástí kavárny by také měl být obchod s výrobky.

Kavárna se jako potenciální možnost zaměstnání líbí mnoha klientům a už nyní o tuto práci projevují zájem.

„Teď pracuji v Ymce sítenského učiliště, ale moc by se mi líbilo dělat servírku v kavárně,“ sdělila Helena Balvanová.
„V poslední době jsem vyměnil pět zaměstnání, a vzhledem k tomu, že se s Helenkou brzy budeme stěhovat do chráněného bydlení, chtěli bychom spolu také pracovat a v kavárně by se nám to moc líbilo,“ uvedl její přítel Zdeněk.

Rozvoj chráněného bydlení je dalším projektovým záměrem, který rada Středočeského kraje v minulých dnech kladenské Zahradě schválila.
„Realizací zmíněného projektu dojde k posílení samostatnosti a k sociálnímu začlenění dalších čtyř až šesti uživatelů, kteří tohoto zařízení trvale využívají,“ řekl náměstek hejtmana Středočeského kraje pro sociální oblast Josef Vacek.

Zuzana Vlková