Celkem deset klientů s mentálním handicapem z kladenské Zahrady a smečenského Domova Pod Lipami má od pátku novou příležitost jak se plnohodnotně uplatnit na trhu práce.

V rámci jedinečného projektu občanské prospěšné společnosti Startujeme za finanční podpory kladenského magistrátu a peněz Evropské unie byla slavnostně otevřena v prostorách nově zrekonstruovaného Divadla Lampion v Kladně kavárna Bez konce.

Návštěvníci divadla, rodiče s dětmi, dříve narození a kdokoli půjde kolem bude moci od nynějška využít komorní prostor kavárny, která se od těch tradičních prakticky neliší.

Klienti s postižením jsou zvyklí ve městě pracovat, a to při úklidu ulic. Kavárna Bez konce je něco trochu jiného a náročnějšího, proto bylo potřeba lidi, kteří zde budou obsluhovat, podrobit tréninku, jak správně komunikovat a chovat se při práci. Kvůli tomu, že v zařízení nejsou výrobní prostory, dezerty a sendviče budou vyráběny v Zahradě (poskytovatel sociálních služeb) a denně do kavárny čerstvé dováženy,“ řekl předseda správní rady společnosti Startujeme a spoluautor projektu Jakub Knězů.

Podle jeho slov je hlavním cílem a přáním nežádat dále dotace, ale to, aby si pracovníci kavárny dokázali na sebe vydělat sami. Společnost Startujeme počítá i s tím, že do roka budou vytvořeny pracovní pozice pro dalších deset lidí.

Kromě občerstvení si návštěvníci podniku Bez konce budou moci pravidelně vychutnávat komorní vystoupení na tamním pódiu či ho naopak využít pro nejmenší jako dětský koutek. Veřejnost by se měla v dohledné době dočkat i venkovního posezení. Kavárna je otevřena denně, kromě neděle, do dvaceti hodin.