Hostinští proto tento týden objednávají a narážejí sudy se zeleným mokem. Někteří dokonce točí zelené pivo už od pondělí. Jak potvrzují šéfové oslovených podniků, tím že Velký pátek je už několik let státním svátkem, dveře s hosty se netrhnou a točí se nejen do půllitrů tak i do PET lahví.

„Zelené pivo je velký trend i u nás v Knovízi. Nejsem pivař, ale je to tradice, takže už jsem letošní várku také ochutnal. U nás v hospodě U Krkovičky točí zelené Starobrno. Letos je za 37 korun a patrně je i nejlevnější v okrese. Pokud vím, i vloni si pro něj jezdili lidé i z města, protože už jinde koncem svátků došlo,“ potvrdil starosta Knovíze Vítězslav Richter.

A nemalou zásobu svátečního zeleného piva si mají letos i v nedalekém Smečně, kde sudy narazili pro velký zájem už ve středu, jelikož vloni jen za dva dny vytočili čtyři hektolitry zeleného piva. Jak potvrzuje výčepní Milan Šedivý, zájem je obrovský. „Zelené pivo točíme osm let. Letos jsme ho objednali rovnou šest sudů. Lidé na něj chodí o velikonočním týdnu ve velkém počtu a odnášejí si ho i domů v petkách. Od loňska jsme nezdražovali, takže si ve Smečně dáte půllitru zeleného Starobrna 13° za 44 korun,“ dodává výčepní Milan Šedivý.

Ilustrační foto.
Žena naletěla falešnému bankéři. Do bitcoinmatu vložila 300 tisíc korun

A pozadu nezůstávají ani letos v kročehlavské Restauraci Pražanka, kde točí rovněž Starobrno. Za půllitr zeleného piva tu zaplatíte o dvě koruny více než vloni, a to 45 korun. „Sudů máme šest a točíme zelené pivo od čvtrtka od jedenácti hodin, takže Velikonoce mohou začít. Otevřeno máme celé velikonoční svátky. Hosté jsou vítáni,“ potvrdila servírka Ilona Maršálková.

A podobně je tomu v restauraci Česká lípa v Kladně, kde půl litru zeleného piva dostanete podle výčepního Honzy letos za 55 korun.

Ve stejné cenové relaci se pohybuje i restaurace U Jezírka v Tuřanech. Zde točí také třináctku od Starobrna už nejméně sedm let. „Na zájem hostů si nestěžujeme. Zelené pivo točíme pravidelně na Zelený čtvrtek a lidí chodí hodně. Ani v době covidu nebyl nezájem, přestože lidi u nás nemohli posedět, odnášeli si zelené pivo domů v petkách,“ potvrzuje tuřanský hostinský Luboš Zábranský.

V Kladně si štamgasti pochutnají i na místním zeleném Starokladnu. Točí ho ve Starokladenském  pivovaru U Kozlíků na třídě ČSA. Půl litru zelené dvanáctky mají letos od čtvrtečního rána za 40 korun.

 Ilustrační foto
Auto narazilo nedaleko Kladna do stromu. Sanitky odvezly dva těžce zraněné

Zelené pivo dostanete nejen v hospodách, ale i v menších podnicích, které se primárně nezaměřují na pivaře, jako třeba ve vinotéce U Huberta v Unhošti. „Poptávka po zeleném pivu je velká, tak jsme se i my přizpůsobili zájmu zákazníků. V době velikonoční prodáváme už čtvrtým rokem zelené pivo z pražského minipivovaru Moucha. Točíme jejich jedenáctku a letos u nás za půl litru dáte 40 korun,“ řekl majitel vinotéky Miloš Kos.

Zajímavost:
Zelený čtvrtek původně neměl nic do činění se zelenou barvou. Jde o zkomoleninu z německého Greindonnerstag, což znamená plačtivý čtvrtek a lidé si slovo přeložili chybně na Gründonnerstag odtud tedy zelená barva… Připomíná Ježíšovo utrpení a zahajuje čas truchlení pro jeho nadcházející smrt.