V posledních týdnech se totiž nejméně šest psů přiotrávilo podezřelou pochoutkou. Následky po jejím požití jsou otřesné. Pro záchranu psa je třeba navíc vynaložit nemalé finanční prostředky a léčba si vyžádá i měsíc.

Vzhledem k tomu, že případů přibývá a kriminalisté mají na výsleších denně další pejskaře, kteří přicházejí se svědectvím. Jak zjišťoval Kladenský deník, první případy se objevily už počátkem prosince. Dvě chovatelky ze Družce si vyšly se svými fenami za vesnici k posedu. Zde jejich svěřenkyně našly cosi lahodného, na čem si pochutnaly. Výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. „Prakticky okamžitě začala naše fena zvracet a posléze vyvrátila i krvavý obsah žaludku. Jeli jsme proto na veterinu a podezřelý vzorek předali na rozbor. Tam zjistili, že se jedná o technickou sůl, kterou někdo umně zabalil do sádla tak, aby to zvířata lákalo. S fenou jsme prodělali náročnou léčbu, chodili jsme i na kapačky a než byla zcela fit, trvalo to měsíc,“ řekla majitelka ohařky ze Družce.

Léčba vyšla zhruba na šest tisíc korun. A bylo velké štěstí, že byla zahájena včas, jelikož technická sůl psovi rozleptala žaludek. Podobnou zkušenost má i chovatelky kamarádka, která šla týž den také za vesnici k posedu. Fena rovněž pozřela sádlovou hmotu plnou soli s obdobným výsledkem. „Ponejprv jsem se domnívali, že to mohla být jen náhoda a ojedinělý kus něčeho, ale v laboratoři při rozboru nás utvrdili, že nástraha byla vyrobena velmi sofitikovaně a dotyčný dobře věděl co a proč to dělá,“ potvrzuje starosta Družce Zdeněk Kofent.

Otrávení psi

„Neváhal jsem a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Další dny byla navíc nalezena podezřelá návnada v podobě červeno-oranžových granulí v Sadové ulici u nás ve Družci. Jeden pes ji snědl a naskákaly mu velké puchýřea měl i další problémy. Naštěstí přežil. Vzhledem k tomu, že se jedná o veřejné ohrožení, kdy jsou v nebezpečí i děti, hlásit jsem to musel,“ dodává starosta Kofent.

Další podezřelé návnady se následně objevily za vsí ve směru na obec Braškov, u kopce Veselov i u rybníka, varování byli prostřednictvím tisku i obyvatelé dalších obcí. Mezi lidmi koluje informace, že jedna starší chovatelka z Valdeka, která neměla peníze na nákladnou léčbu, musela dát zuboženého psa malého plemene utratit, ale informaci Kladenskému deníku nikdo nepotvrdil.

„Náš starosta Vladimír Dráb dával informaci do obecních novin, aby byli lidé opatrní, že se v terénu objevují otrávené nástrahy. Informaci o tom, že by nějaký pes na následky otravy uhynul, se k nám ale zatím nedonesly. To nemůžeme potvrdit,“ řekla včera pracovnice Obecního úřadu v Braškově. „Kriminalisté prověřují trestní oznámení od starosty Družce, kdy na několika místech byla skutečně nalezena látka, která by mohla vést k otravě zvířat. Případ je vyšetřován jako podezření z týrání zvířat neznámým pachatelem. I v těchto dnech jsou vyslýcháni další svědci a zúčastněné osoby,“ potvrdila včera dopoledne kladenská policejní mluvčí Michaela Nováková.