Zvířecí krematorium v Drnově nikomu nepřekáží, nikoho neobtěžuje. Stojí na odlehlém místě mimo zástavbu v areálu někdejší vojenské raketové základny, kterou v dobách studené války střežily protiletadlové radary. Radiovysílač vystřídaly pece. O objekt velikosti dvougaráže je převážně zapuštěný pod zemí. Zdobí ho pouze netradiční fasáda velké zrcadlo odrážející okolní přírodu. Design je dílem pražského architekta Petra Hájka.

„V krematoriu je k dispozici rozlučková místnost, kde se mohou klienti se svým pejskem rozloučit formou obřadu. Dále jsou zde i další pracovníci zajišťující samotný žeh,“ popisuje Martin Chum, spoluautor projektu. Standardem je zakoupení rakve pro zvíře či urny. „V našem případě volíme formu jednodušší - monumentální, nemá tolik zdobných prvků. Svým přístupem se chceme přiblížit sakrální estetice,“ vysvětlil podnikatel.

Jelikož je ze strany veřejnosti velký zájem nejen o žeh, ale i doplňkové služby, popel svého mazlíčka si můžete na památku nechat zatavit třeba do skleněného šperku. „Takový vám vyrobí například sklárna v České Lípě, která je přidružená k provozu krematoria tamtéž,“ dodává Chum. Samozřejmostí je i rozptylová loučka vedle krematoria.

Ke kremaci přistupují vždy s pietou

Zařízení je vybavené americkou technologií funguje tak, aby zde byly dodrženy podmínky jako při lidské kremaci. „Každé zvíře je vkládáno do pece samostatně. „Po ukončení procesu se místo následně vyčistí a vymete, takže nezůstávají předchozí ostatky,“ upozorňuje Martin Chum.

„Ke kremaci zvířat přistupujeme vždy s pietou a ručíme za důstojné zacházení s ostatky. Zaručujeme, že nikdy neprobíhá kremace více zvířat najednou,“ zdůrazňuje Chum.

Krematorium je vybaveno chladícími boxy. Lidé by i přesto neměli čekat na kremaci svých zvířat déle než dva až tři dny. Žeh budeme provádět vždy v nejbližším možném termínu, třeba v den, když zvíře uhyne,“ dodal podnikatel. Drnovské zvířecí krematorium má ambici fungovat primárně pro potřeby Středočeského kraje případně Prahy.

Krematorium pro domácí mazlíčky vzniklo zejména díky podpoře provozovatele Bunkru Drnov Matěji Loudovi, který v části někdejšího rozlehlého vojenského objektu pečuje se svými společníky o Muzeum protivzdušné obrany a potřebné prostory trojici z Prahy pronajal.

Zájem o pohřebnictví pro zvířata roste

První krematorium pro zvířata vzniklo v roce 2003 v Brně Dnes podobná zařízení najdete v Praze i dalších krajích republiky. Co se týká uložení zvířecích ostatků nebo uren, i taková místa už jsou k dispozici. Jedním z nejznámějších zvířecích hřbitovů je ve středních Čechách ten pod Řípem. V Kolíně je dlouhodobě v plánu výstavba obřího zvířecího kolumbária v těsné blízkosti centrálního hřbitova. Projekt ale zatím uskutečněn nebyl.

Zvířecí hřbitov funguje na Kaňku u Kutné Hory od roku 2010.