Ke Kladensku se přiblížil od jihovýchodu mor včelího plodu
Kladensko – Nemoc mor včelího plodu se vyskytla ve Pticích na Praze-západ a v Libečově na Berounsku. V této souvislosti vyhlásila krajská veterinární správa mimořádné opatření k tlumení této choroby. Ochranné pásmo zasahuje i na jihozápad Kladenska, do okolí Unhošťě, Svárova nebo Malých Kyšic.
Chovatelé včel se nyní musí řídit přísnými předpisy. Za jejich porušení jim hrozí finanční postih. Fyzická osoba může dostat pokutu až 50 tisíc korun, podnikatelé z oboru včelařství dokonce dva miliony korun.
„Výskyt této nemoci samozřejmě přináší řadu omezení a problémů, byť jen v ochranném pásmu. Nemohou například převážet včelstva, co se týče medu musí mít odborné potvrzení o jeho kvalitě a tak podobně," řekl Kladenskému deníku včelař Milan Petriščák.
Nákazu je přitom možné považovat za zdolanou až poté, co se po dobu dvanácti měsíců v místě ohniska nebo i ochranném pásmu nevyskytne žádný nový případ jejího výskytu.
Bránit se proti moru včelího plodu není vůbec jednoduché. Spory mohou ve starém úlu přežívat desetiletí a pak napadnout nové včelstvo.
Mor včelího plodu je nebezpečné onemocnění postihující převážně zavíčkovaný plod. Původcem je pohyblivý tyčinkovitý mikrob Paenibacillus larvae larvae, který vytváří mimořádně odolné spory schopné přežívat i několik desítek let. Nákaza se šíří infikovanou včelí potravou, zalétlými nemocnými včelami a roji, loupeží mezi včelami v úlech, infikovanými plásty, úly a včelařským příslušenstvím. Nákazu mohou rozšiřovat také roztoči a jiní škůdci.
Spory se dostanou do trávicího traktu larev, kde vyklíčí. Mikrob se rozmnoží, zničí buňky žaludeční výstelky a poté proniknou do tělesných tkání larvy, která krátce před zakuklením hyne. Nejvíce kritický je pátý den života larvy, kdy jsou navštěvovány včelami krmičkami a krmeny nejintenzivněji. Zdroj: Krajská veterinární správa