Libor Dobner je dlouholetý a spoluzakládající redaktor Slánských listů (1993), starosta TJ Sokol Slaný, jednatel, herec, režisér a dramatik spolku divadelních ochotníků Slánská scéna. Působil i jako zastupitel a radní města Slaného v letech 2006 2014.

Je badatelem v regionální historii. Autorem stati Z historie řemesel, obchodu a průmyslu na Slánsku , Historie a současnost podnikání na Kladensku a Slánsku, Bořek, kluk ze znaku a dva tucty nejstarších pověstí a příběhů od Slané vody.

Je autorem letos vydané pohádkové knížky Kuba Pět a strašidla od Červeného rybníka s ilustracemi Honzy Fany Fanty, a stejně tak publikace Slánské hospody 1 2 díl. Dále je také autorem textů ke 13 ročníkům stolních kalendářů Slaný a pohlednice, spoluautor knih Místopis českého amatérského divadla Divadlo a divadelnictví v královském městě Slaném, Libovice tenkrát a dnes.

Publikoval v časopisech Ostrov, publikuje v ročence Slánský obzor. Napsal i divadelní hry pro děti. Je autorem dramatických úprav her pro dospělé a řady písňových textů.

Libor Dobner se narodil 30. srpna 1952 ve Slaném. Dětství prožil střídavě v Lokti nad Ohří a ve Slaném, kam jezdil k babičce a dědovi. Do Slaného se v roce 1962 s rodiči trvale přestěhoval.

Do základní školy chodil v Lokti i ve Slaném Na Hájích. Navštěvoval i hudební školu hudební školu hru na klavír. V letech 1967 1969 studoval na Střední zemědělské škole technické v Rakovníku školu nedokončil, odešel na vlastní žádost. V roce 1969 1972 absolvoval s vyznamenáním Odborné učiliště knihkupecké v Luhačovicích.

Cesta k umění

Na Lidové konzervatoři v Praze studoval v roce 1972 1973 u herečky Luby Skořepové herectví, ale ze školy předčasně odešel, aby pokračoval ve studiu na Střední odborné škole pro pracující v Luhačovicích provoz obchodu se zaměřením na knižní kulturu. Studium ukončil v roce 1976 maturitou.

Poté byl zaměstnán v knihkupectví v Kladně a na ředitelství Středočeského vydavatelství a knihkupectví v Praze. V letech 1976 1985 vedoucí prodejny odborné a technické literatury v Kladně

V letech 1981 1995 působil jako kronikář, vedoucí mužstva a sekretář oddílu ledního hokeje TJ ČKD Slaný, nyní UHK LEV Slaný. Jako profesionální metodik sportů při TJ ČKD Slaný a vedoucí oddílu ledního hokeje mužů A (II.NHL) pracoval v letech 1985 1991, od roku 1989 se stal správcem slánské sokolovny, kde bydlí a má zde i svůj rozsáhlý badatelský archiv.

V roce 1991 spoluinicioval a aktivně se účastnil obnovení slánského Sokola. V roce 1999 byl zvolen místostarostou, roku 2001 starostou slánského sokola. Svou činnost v komunální politice ukončil v prosinci 2014.

Kulturní činnost

Všestranná činnost Libora Dobnera je orientována také na kulturu. Je členem Jazz klubu Slaný, hraje na kytaru, zpívá a je autorem zhruba 50 písňových textů, především pro divadelní hry. V roce 1970 se stal členem divadelního souboru Slánská scéna, v roce 1973 byl spoluzakladatelem a prvním vedoucím HloDoStaSáHoVo divadla poezie Dividýlka.

Jak říká Libor Dobner, s divadlem začal vlastně už jako embryo. „Máma už mě nosila pod srdcem, když hrála s ochotníky v Lokti nad Ohří Jiráskovu Lucernu.

Hrála tam Haničku a jak na svého partnera mlynáře volala Libore, Libore, došlo k tomu, že když jsem se narodil, dostal jsem tohle hezké jméno při křtu," říká nominovaný.

„V Lokti jsem si také odbyl svůj první skutečný divadelní křest, když jsem jako prvňák, hrál na krásné letní scéně u Ohře pod mostem vesnického chlapce myslím, že ve Vojnarce.

Sice jsem jen dvakrát přeběhl jeviště a volal jsem „Mámo, mámo!", ale ten zážitek mi zůstane v paměti už nadosmrti. Také proto, že v té hře „se mnou" hrála také veliká herečka, slánská rodačka , Olga Scheinpflugová. Tehdy jsem ještě nevěděl, kdo to vlastně je. O to víc si vážím knížky Český román s jejím věnováním.

Od roku 1982, kdy začal Libor s autorským divadlem, má na kontě řadu her a nebo dramatických úprav her pro děti: Strašidlata, Netopýr aneb Lež má měkký nos, Pasáček vepřů, Kašpárek v pekle, O líných strašidlech aneb Poklad ve mlýně, i pro dospělé: Platonikovo rodičovství, Rozum nekoupíš, 100 dukátů za Juana, Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert, Kaviár nebo čočka, Noc lásky na Karlštejně, Na letním bytě. Většinu z nich také režíroval a navrhoval scénu.

Jako výtvarník scény spolupracoval také s Dětskou scénou Slaný v představeních Broučci, Kocour Modroočko, a My vrabčáci, pro Dětskou scénu také dramatizoval pohádku Kašpárek v pekle.

Své životní vzpomínky publikoval ve stovce fejetonů. Literární a publikační činnost shrnul do rozsáhlé, zatím otevřené, bibliografie.

Libor je dvakrát šťastně rozvedený, otec čtyř dětí a dědeček čtyř vnoučat.Od psaní rád obíhá k vaření a ke svým milovaným kaktusům.