Obyvatelé obce Podkozí na hranici Kladenska a Berounska v loňském roce získali významného souseda. Přímo vedle potoku Kačák v lesích pod touto malou vesnicí buduje své nové sídlo nejbohatší Čech Petr Kellner.

Na staveništi, kde původně stával statek U Skrčených, vzniká úplně nový, a v kopci nad ním, kde se ještě stále rozkládá zchátralý tábor, bude vybudováno Jezdecké centrum Podkozí. Od okolního světa sice areál už odděluje vysoká břidlicová zeď, ale i přesto je zde na první pohled vidět čilý pracovní ruch.

Podle informací Kladenského deníku celý projekt započal v loňském roce a Petr Kellner si tuto lokalitu nevybral náhodně. V místě nynějšího staveniště totiž dříve stával penzion Relax a ten měla Kellnerova rodina údajně koupit už před mnoha lety. Pravděpodobně nejen malebné prostředí, ale také fakt, že mnozí majitelé zdejších nemovitostí se o ně již řádně nestarali a domy chátraly, ho vedl k závěru svůj zdejší pozemek rozšířit a okolí upravit tak, aby nenarušovalo krásu krajiny.

Podle pracovnice Obecního úřadu Ptice, do jehož katastru celé sídlo, patří se jen samotné jezdecké centrum rozkládá na původních dvanácti pozemcích. Spekulace o možné výstavbě letiště přitom striktně vyvrátila. „Areál tábora kdysi patřil Vodním stavbám, po revoluci ho koupil jistý soukromník, ale provozoval ho jen chvíli a od té doby chátral. Nyní je na něj vydáno rozhodnutí o demolici. To se stalo i s mnohými dalšími domy. Majitelé byli převážně staří lidé a jejich dědicové sem už nechtěli jezdit. Osobně jsem velmi ráda, že to tu upravuje, protože si jako děvče pamatuji, jak bylo kolem Kačáku krásně,“ řekla.

„Žádné stížnosti na tuto stavbu nemáme. Byla se tu pouze dotazovat jedna paní, co že se to tu vlastně staví. Se stavebníky jsme neustále v kontaktu a kdykoli se vyskytnou nějaké nejasnosti, ihned se vyřeší. Pokud mám správné informace, pan Keller si nechával dělat i průzkum životního prostředí, takže se snaží vše koncipovat tak, aby stavba zapadala do krajiny. Se stavbou se začalo vloni,“ uvedla úřednice a spokojeně dodala, že s Kellnerem je skvělé jednání.

Jediné co možná narušuje idylu zdejších chatových osad jsou časté přelety vrtulníku nad panstvím. Při zdejší frekvenci letového provozu se ale jedná o maličkost. Petr Kellner si tedy svou stavbu pečlivě hlídá.

Nového souseda si vcelku pochvalují i obyvatelé a chataři z Podkozí. „Rozhodně nám nevadí, že tu pan Kellner staví. Jak je o něm známo, je to velký ekolog. Dělníci na stavbě si nesmí zapálit ani ohýnek. Myslím, že v tomto směru by nám to mohlo být prospěšné, ale jinak se nás stavba jeho sídla pravděpodobně nijak nedotkne,“ sdělil jeden z místních chatařů. „Když spraví tu silnici, která je zničená i od jeho náklaďáků, bude to jedině dobře,“ dodal jeho známý.