Smyslem Keltského telegrafu je propojit místa v krajině a ty, kteří se telegrafování účastní, pomocí světelného signálu. Navazuje se tak na pradávnou techniku využívající ohňů k přenosu zpráv z kopce na kopec. Keltský telegraf se koná v době, kdy dochází k jarní rovnodennosti a začíná období, v němž je ve dne světla více než tmy. Od úsvitu lidských dějin je to významné a uctívané období, jak ostatně potvrzuje i velikonoční příběh Ježíše Krista.

Pro předání světelného signálu se sešli nadšenci v sobotu 24. března v našem regionu a okolí například: v 19.52 hodin na rozhledně Děd u Berouna, v 19.56 hodin na Vysokém vrchu u Unhoště, v 19.54 hodin vyslali signál z oppida a ve Stradonicích u Berouna, z Vinařické hory v 19.58 hodin, na Budči ve 20.06 hodin a ze Slánské hory 20.08 hodin.

Zde se lidé sešli v bývalém čedičovém lomu už odpoledne, aby se potkali s přáteli a společně i s dětmi opekli vuřty a popovídali si. Tradičně si vyšlápli dobrovolníci také na Vinařickou horu. Jak potvrzuje iniciátor tamní akce, farmář František Josef S. Král z Libušína, letos se na horce sešlo pětadvacet účastníků. "Je to nejvíce lidí za celé ty roky co se ke Keltskému telegrafu připojujeme. Jsem ráda, že si tradici veřejnost oblíbila a stejně jako pro naše předky, se pro ně stává důležitou," říká Král.

Hojnou účast, taktéž rekordní, hlásí i Slánská hora. Letos se na jejím vrcholu při vysílání světelného signálu a symbolickém přivítání jara sešlo více než čtyřicet lidí, přičemž událost si nenechal ujít ani starosta Slaného Martin Hrabánek. "V roce 2012 jsme odpalovali světlice ze Slandy poprvé. Byl velký mráz a tehdy jsme se tu sešli jen tři jedinci. Dnes je nás tu tolik, včetně několika psů, hodně mě těší, že to má smysl a lidi staré tradice zajímají," řekl vrchní slánský čert Whitejoker.