Ale čím více si o Vánocích dopřávají, tím horší poté bývá návrat do reality, když se ručička váhy posune o několik políček více doprava, než bychom čekali.

Po chvilce zděšení, již zažívají především ženy, pak podle specialistů nadchází několik dní nesmyslné radikální diety a někdy dokonce i hladovění.
Cesta většiny těch, které se ale se skutečností zvýšené váhy nechtějí smířit, pak obvykle míří do nejbližšího fitnes centra. Trenéři se však shodují v tom, že tyto zbrklé nápady většinou k ničemu nevedou.

„Po každých vánočních svátcích máme asi dvacet nových klientek, ale to je jen nárazové. Z loňska například zbyly jen čtyři stálé. Většinou totiž přicházejí jen první měsíc, tak dvakrát, možná třikrát a pak už nic,“ uvedla trenérka ze studia Pohoda Kateřina Dlouhá s tím, že podle jejího názoru za vším stojí právě novoroční předsevzetí nebo uvědomění si toho, že dotyčný o svátcích skutečně nezřízeně jedl.

„Klientky pak chodí jen do té doby, než mají zpět svou váhu a poté už o cvičení nemají zájem,“ řekla Dlouhá. Přitom přibírání na váze po Vánocích není, podle ní, nijak výjimečné. „Je naprosto normální, že lidé tloustnou už před zimou. Tělo se tak chrání a zaobluje tukem, tudíž skoro každý má tak kilo nebo dvě navíc. Když se pak k tomu přidá ještě vánoční hodování, přibere průměrně zhruba pět kilo. Je ale těžké určovat nejvhodnější dobu na shazování kil. Někomu to jde lépe v zimě, jinému v létě,“ popsala trenérka.

„Jediná vhodná doba je ta, když si člověk vše srovná v hlavě a myslí to se svým zdravím opravdu vážně. Každopádně je velmi důležité si uvědomit, že strava bez pohybu a naopak nefungují. Pokud někdo chce skutečně zhubnout, musí na to myslet,“ uvedla Kateřina Dlouhá.

Její rada na zdravé shazování váhy je tedy jednoduchá. Jíst malé porce asi po dvou hodinách, vyřadit ze stravy nezdravé tuky a zhruba dvakrát týdně se věnovat cílenému pohybu. Trenérka také připomněla, že by lidé měli pamatovat na to, aby jejich jídlo bylo vždy vyvážené a obsahovalo jak bílkoviny, tak sacharidy.