Unikátní cihlové domy jsou chloubou Kladeňáků. Ti nezapomínají ani na jejich tvůrce – Josefa Havlíčka. Letos uplyne 120 let od jeho narození.

Muzeum ve věžácích, které je v plánu už několik let, vznikne přímo v jednom z domů. Expozice připomene příběh sídliště a ukáže i podobu jednoho z bytů a kryt civilní obrany.

Jde o nákladný podnik. „Jen náklady na vznik muzea přesáhnou 10 milionů korun,“ upozornil kladenský radní Lukáš Hanes (ODS).

Město plánuje pro následující roky i rozsáhlou opravu domů. Nejprve ale musí prověřit jejich stav.

Muzeum vznikne ve spolupráci se spolkem Halda v prvním ze šestice věžových domů, jejichž pořadí se počítá ve směru do centra města. Součástí muzea bude ukázkový byt včetně původního vybavení. Upravena bude i hala, kde budou exponáty připomínající historii zdejšího sídliště. V rámci druhé etapy by měla vzniknout na střeše navíc rozhledna.

"Výsledky výběrového řízení na stavební úpravy věžáků vzala na vědomí poslední rada města. Cena stavebních prací je 12,9 milionu korun včetně DPH, s vítězem veřejné zakázky (sdružením společností BBP Stavby s.r.o. a TEKR management s.r.o.) se má řešit smlouva, nyní předpokládaný začátek prací je letošní květen. O rozhledně se jedná, současný předpoklad je, že by související náklady měly být v návrhu rozpočtu na příští rok," potvrdila Štěpánka Filipová, mluvčí města Kladna.

Hlavním architektem dnes věhlasných činžáků byl Josef Havlíček. Inspiroval se francouzským modernistickým architektem Augustem Perretem. Na projektu se podíleli také Karel Filsak a Karel Bubeníček. Jednou ze zajímavostí domů je umělecká výzdoba 12 domovními znameními se zvířecími motivy.

Ty představují unikátní sochařský soubor. Jejich autory jsou Marta Jirásková, Břetislav Benda, Mary Duras, Martin Reiner, Bedřich Stefan a Hana Wichterlová.

Vzhledem k tomu, že v letošním roce uplyne 5. května 120 let od narození slavného architekta, rozhodl se spolek Halda už před časem, že se postará o Havlíčkův hrob. Ten totiž málem nadobro upadl v zapomnění a jen zásluhou člena Haldy Alexandra Němce se mu ho podařilo po několika letech vypátrat v pražské Bubenči.

Spolek se díky speciálnímu adopčnímu programu stal nyní na 10 let garantem hrobu s tím, že mu navrátí původní podobu. Jak potvrdil předseda spolku Halda Roman Hájek, i minimální opravy hrobu vyjdou na 17 tisíc korun. „I proto jme vytvořili výzvu na stránky Darujme.cz. Ochotně ji sdílely některé stránky zaměřené na architekturu a ukázalo se, že dobrá vůle a ochota pomoct udržet odkaz významného člověka ještě existují. Přitom přispívají vesměs lidé, které Haldu vůbec neznají, prostě proto, že cítí stejnou úctu ke kvalitní práci jako my,“ dodal Hájek.