Investice z pokladny města Kladna poputují letos zejména do školských zařízení, ale také do oprav silnic. Pokračovat bude umisťování podzemních kontejnerů do dalších lokalit, stejně tak projekt modernizace autobusového nádraží. Naznačuje to rozpočet města, který zastupitelé včera schválili.

Podle původního plánu se budou Kladeňáci věnovat rekonstrukci pěší zóny. Naopak z rozpočtu byla vyjmuta investice na výměnu střechy zimního stadionu, za zhruba 120 milionů korun.

Příjmy a výdaje letošního rozpočtu mají být přibližně 1,95 miliardy korun. Meziročně město, které má kolem 70 tisíc obyvatel, očekává růst daňových příjmů zhruba o 170 milionů korun. Kromě vlastních příjmů chce využít na investice i kolem 150 milionů korun z rámcového úvěru, který pomůže překlenout období mezi uskutečněním prací a proplacením dotací a umožní zahájení dalších investic.

Někteří opoziční zastupitelé označili rozpočet za předvolební s tím, že se město snaží narychlo zachránit, co v předchozích letech nestihlo. To tvrdí například Miroslav Bernášek (ODS). „Základní a největší problém vidíme v tom, že rozpočet spíše odpovídá volebnímu programu, než reálnému plnění služeb a servisu městu. Osobně mi vadí, že poslední tři roky Kladno velmi zanedbávalo například údržbu škol, komunikací, chodníků, čistota pokulhává. To, kde se ušetřilo, se nyní objevuje v přebytcích a je hodně populistické se tímto krokem takto zavděčit voličům,“ tvrdí Bernášek.

Primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) je přesvědčen o opaku. Když převzal v roce 2014 město, bylo prý vše v nepořádku. Podle Volfa nebyl tehdy zpracovaný jediný projekt, vše se dělalo jen z dotačních titulů. „Nyní máme připravené projekty, stavební povolení i vysoutěžené rámcové smlouvy. Jsme připraveni. Teprve teď začíná rozvoj města a je to alespoň trochu podle mých představ. Když se podívám do rozpočtu našich předchůdců současné opozice, vždy byli v minusu dvě stě až tři sta milionů korun. Kromě dotací nemělo tehdy město ani vlastní příjmy. Je to nejlepší rozpočet, jaký kdy Kladno mělo. Tři roky jsme se neflákali a něco jsme připravili,“ prohlásil primátor.