Obvykle je vybráno 12 případů osob, které jsou perzekvovány režimem své země. Jedná se o ilustrativní situace porušování lidských práv jako jsou vraždy, týrání či nesmyslné věznění za to, že daná osoba náleží k menšině. Těmito menšinami jsou pak obvykle lidé s jinou barvou kůže, lidé homosexuálně orientovaní či zkrátka osoby, které se nebojí v souladu s všeobecným právem vyjádřit svůj názor.

Maratony pak fungují tak, že lidé píšou dopisy vládám vybraných případů, vyjadřují nesouhlas s jejich postupy a apelují na změnu jejich postoje.

"Kouzlo maratonu je v tom, že je to celosvětová iniciativa. Mnoho lidí píše dopisy, které jsou pak odeslány během krátkého časového úseku a příslušný úřad je doslova zavalen dopisy požadujícími určitou změnu. Úřady pak často povolí a třeba sníží trest," říká za organizační tým Jakub Haman. Také v České republice působí Amnesty International a pravidelně již několik let podporuje iniciativy lidí, kterým není stav lidských práv lhostejný. Aktivní občané se mohou s organizací Amnesty International spojit, získat informace a podklady co a jak udělat a uspořádat maraton psaní dopisů ve své domácnosti, mezi kamarády anebo i pro širší veřejnost.

"Minulý rok jsem organizoval maraton psaní dopisů ve skautském středisku Orion, jehož jsem členem. Akce ovšem byla přístupná pro skauty z našeho střediska a nemohla se jí tedy účastnit široká veřejnost. Proto jsem si řekl, že letos bych chtěl více zaktivizovat kladenský veřejný prostor a uspořádat akci ve větším měřítku. Oslovil jsem tedy mladé aktivní lidi, kteří dle mého odhadu mohli mít o akci zájem a vytvořil tým," popisuje Jakub Haman.

První veřejný maraton psaní dopisů v Kladně proběhl tedy až letos. Lidé měli dva možné termíny, kdy se mohli zúčastnit. Prvním maratonským dnem bylo pondělí 11.12., kdy se akce konala v bistru Chez nous. Druhou možností, kdy přijít napsat dopis byla sobota 16.12. - tentokrát v rozdělovské kavárně Rebel´s Coffee House.

"Chtěli jsme zaktivizovat co nejvíce Kladeňáků a proto jsme jim nabídli hned dva termíny - jeden během pracovního týdne, druhý pak v sobotu," dodává Haman.

Akci vyhodnotili organizátoři nakonec jako úspěšnou. "Když člověk něco dělá poprvé, vždycky je to těžké. Sám jsem k celé akci přistupoval trochu jako k experimentu. Se svým týmem jsem vnímal, že lidé budou možná k celé akci přistupovat tak, že je to celé zpolitizované a že s tím tedy nechtějí mít nic společného. To byl také důvod, proč nám některé podniky, kde jsme chtěli akci uspořádat, odmítly spolupráci. Vysvětlování, že se jedná pouze o otázku boje za univerzální lidská práva, bylo často zbytečné," líčí úskalí organizátor.

Během obou termínů se povedlo napsat 44 dopisů. Nejčastějším adresátem byla madagaskarská ministryně spravedlnosti. Nejvíce Kladeňáky totiž zaujal případ aktivisty Clovise Razafimalaly, bojujícího za ochranu deštného pralesa, který bojuje proti nelegální těžbě palisandru. Tomuto případu bylo věnováno dokonce 13 dopisů.

"Jsem rád, že se nám podařilo napsat tolik dopisů. Je zjištěno, že v jedné čtvrtině případů dojde k pozitivní změně. Z toho mám dobrý pocit," dodává Jakub Haman.

Na otázku, zda se bude konat napřesrok maraton psaní dopisů na Kladně Jakub Haman odpovídá: "S celým naším týmem jsme k tomu tak nějak směřovali. Samozřejmě bude záležet na konkrétních okolnostech a našich, nejen časových, možnostech. Věříme však, že vybudovat tradici boje za lidská práva je smysluplné a že se nám to na Kladensku jednou povede."