První dobré zprávy přišly tento týden ze sousedního Slaného, kde vedení městské nemocnice již stav hromadného postižení osob ukončilo. Jak potvrdil ředitel nemocnice Štěpán Votoček, příští týden zde dokonce ukončí provoz dvou covidových oddělení a zdravotníci si po dlouhých týdnech zápřahu a vyčerpání odpočinou a dostanou týden volna. Týká se to odhadem dvacítky zaměstnanců.

„Pacientů na neintenzivních covidových odděleních již výrazně ubylo. Od pondělí zkusíme úplně uzavřít dvě covidové stanice a pečovat budeme nadále o zbylé covidové pacienty, kterých je do třiceti. Dvě intenzivní jednotky dál zůstanou v provozu,“ sdělil ředitel Votoček. „Naše dosavadní maximální kapacita byla 85 lůžek. Nyní je zaplněná zhruba z poloviny. V posledním týdnu byl úbytek pacientů poprvé větší než nárůst,“ dodal Votoček.

Oddělení, která se promění zpátky z covidových na běžná, budou vydezinfikována a navrácena do normálního nemocničního režimu. Vedení by se rádo navrátilo i k běžnému plánu operací.

„Náš záměr, je zredukovat počet lůžek právě proto, abychom se mohli navrátili k normálu a vytvořili místa například pro pacienty po operacích. To je ale zatím jen plán a s přesností nelze určit, jak se to bude vyvíjet. Akutní výkony provádíme i v této době nadále,“ dodal ředitel.

Kromě komplikací s covidem pohyb po areálu nemocnice aktuálně ztěžují zemní práce kvůli pokračující rekonstrukci inženýrských sítí. „Musí se chodit zadem, záchranky objíždějí jednotlivé pavilony, takže to úplně komfortní není. Ale je to ku prospěchu věci, musíme vytrvat,“ uzavřel ředitel Štěpán Votoček.

Nákladná rekonstrukce

Vzhledem k tomu, že nemocnici čeká zhruba od podzimu první etapa nákladné rekonstrukce v celkovém objemu okolo 100 milionů korun, náročný bude pohyb v areálu i na odděleních ještě nejméně následující dva roky. Rekonstruována bude interna, která je nejstarší budovou nemocnice, a výhledově zde přibude urgentní příjem a nový operační sál. Zásahy budou provedeny i v prádelně.