„Monitory dechu jsou velkým pomocníkem nejen pro maminky, miminka, ale i pro personál. Všichni jsou díky nim ve větším klidu. Mluvím z vlastní zkušenosti, protože když se mi před dvěma lety narodila dcera, monitor nás ujišťoval, že je v pořádku," uvedla hlavní sestra kladenské nemocnice Aneta Heřmanová. S monitory dechu mají v kladenské nemocnici dlouholeté zkušenosti, jsou spolehlivé a lze je velmi snadno obsluhovat.
K syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS) dochází nejčastěji u dětí od narození do šesti měsíců. Dochází k němu náhle a neočekávaně, u dětí, které nejeví žádné zdravotní problémy. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí, a proto je monitor dechu jako anděl strážný.
„Přístroje, kterým pracovně říkáme chůvičky, nepřetržitě hlídají dech novorozenců. Na našem oddělení jsou jimi vybavena všechna lůžka, činí to asi třicítku zařízení. K monitorům dechu mám jen kladný postoj, protože zachraňují životy nejen v nemocnicích, ale i doma. Chůvičky se totiž dají půjčit od různých organizací za jistý poplatek také domů," řekl pro Kladenský deník primář Dětského oddělení Oblastní nemocnice Kladno Petr Lyer.
A jak vlastně zařízení funguje? „Podložka se vloží pod dítě do postýlky. Od té vede k samotné chůvičce snímač, který nás v momentě, kdy dítě přestane na určitou dobu dýchat, zalarmuje," vysvětlil Petr Lyer.