„Jaromír Bureš byl do nové funkce člena představenstva zvolen Valnou hromadou Oblastní nemocnice Kladno. Do své nové funkce nastoupil k 19. listopadu s tím, že byl zároveň zvolen i do funkce předsedy představenstva,“ informoval středočeský radní pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví Robert Bezděk.

Kromě nového vedení se může špitál chlubit i moderním přístrojovým vybavením. Nákup se povedl díky evropským dotacím i přispění Středočeského kraje.

Náměstek pro léčebně preventivní péči Marek Janka řekl, že přístroje znamenají výrazný posun v kvalitě i v péči o pacienty. „Nové přístroje umožní lékařům získávat přesnější informace o pacientech a jejich nemocech a pomohou tak zkvalitnit celou léčbu,“ řekl Janka.

Pracoviště, které se může pyšnit novou technikou, je například plicní oddělení, které má nové videobronchoskopy. Díky těm je vyšetření dýchacích cest pro pacienta výrazně příjemnější a umožňuje velmi přesnou orientaci v průduškách.

Oddělení současně získalo i novou myčku na endoskopy. „Tímto je naše oddělení dobře vybaveno endoskopickou technikou a umožňuje nám zlepšit diagnostiku onemocnění,“ řekla primářka pneumologického oddělení Jana Keilová.

Dalším krokem k přechodu radiologického oddělení na přímou digitalizaci je pak nový pojízdný rentgen. „Umožňuje snímkovat nejen dospělé pacienty, ale i děti od váhy 1,5 kilogramu,“ poznamenal Roman Šmejkal, vedoucí radiologický asistent.

Nemocnice je schopna se díky moderním přístrojům kvalitně postarat také o pacienty na oddělení gastroenterologie, které získalo nové endoskopické vybavení.

Přístroj k vyšetření ultrazvukem mohou využívat pacienti urologického oddělení. „Sonografické vyšetření je pro urologa velmi důležité. Na novém a o generaci modernějším přístroji oceňujeme především schopnost zobrazit a hodnotit cévní zásobení a prokrvení vyšetřovaných orgánů a spolehlivé měření zobrazovaných orgánů ve všech třech rozměrech,“ popsal primář urologického oddělení Marek Krolupper.

Modernizace přístrojového vybavení neminula ani oddělení patologie, na které byly pořízeny další mikroskopy a kvalitní kryostat. „Nové přístroje mají hned několik vlastností, které nám usnadňují práci. U kryostatu je to například rychlejší mrazení vzorku, samostatné chlazení a nastavení výše teploty držáku vzorku nebo volitelná dezinfekce pracovní komory. U nových mikroskopů oceňujeme možnost pořizování záznamu pomocí digitálních kamer a fotoaparátů, jejich přenos do počítače nebo přímé zobrazování histologických preparátů na monitoru včetně jejich archivace. Tato funkce umožňuje konzultace nálezů v rámci jednotlivých pracovišť patologie,“ vyjmenovala manažerka kvality z oddělení patologické anatomie Aneta Sekaninová.

Nemocnice v blízké budoucnosti plánuje další obnovu zdravotnických přístrojů. „Technologie ve zdravotnictví se vyvíjejí rychlým tempem a i v kladenské nemocnici chceme dělat kvalitní a moderní medicínu jednadvacátého století,“ dodal náměstek Janka.