„Hlavním cílem pořízení nových přístrojů do laboratoře bylo především zajištění soběstačnosti nemocnice, zmírnění zátěže jiných laboratoří a v neposlední řadě i celkové snížení vynaložených nákladů. Pacientům budeme schopni nabídnout výsledky vyšetření v podstatně kratším čase, jelikož dosud bylo potřeba odebrané vzorky zasílat k vyhodnocení do externích laboratoří,“ vysvětlil záměr dovybavení laboratorního pracoviště Jaromír Bureš, předseda představenstva Oblastní nemocnice Kladno.
Nové přístroje najdou v současné době největší uplatnění v testování vzorků na onemocnění covid-19. „Laboratoř byla dosud schopna provést na onemocnění covid-19 maximálně 32 vyšetření za den. S vybudováním PCR pracoviště v samostatných prostorách a novým vybavením budeme schopni provést 100 až 150 vyšetření za den. Po zapracování bychom se mohli s kapacitou vyšetření dostat až na 200 testů denně. Výsledky budou známy zhruba do 60 minut,“ sdělil Luděk Šprongl, primář Klinické laboratoře kladenské nemocnice, která bude na novém PCR pracovišti vyšetřovat vzorky primárně od příchozích a hospitalizovaných pacientů Oblastní nemocnice Kladno.
Nové vybavení však nebude využíváno pouze pro testování na onemocnění covid-19. „Díky novému PCR pracovišti, které bude vybaveno dvěma extraktory nukleových kyselin, PCR cyklerem a pomocným zařízením, budeme mít možnost vyšetřit nejen onemocnění covid-19, ale i například virus chřipky, chlamydie, gonokoky, lidské papilomaviry a jiné, což rozšiřuje nabídku poskytování služeb našeho oddělení. Pro lékaře to představuje rychlejší diagnostiku zmíněných původců infekčních onemocnění,“ shrnul výhody primář Šprongl.
„Chválím nemocnici za prozíravá rozhodnutí a za to, že vedení správně vyhodnotilo absenci tohoto vybavení jako zcela zásadní. Pořízením nové přístrojové techniky tak bude možné o další krok zvýšit nejen kvalitu poskytování zdravotní péče, ale i komfort pro naše obyvatele a pacienty,“ řekl Robert Bezděk, radní Středočeského kraje pro oblast bezpečnosti a zdravotnictví.
Co je metoda PCR?
PCR neboli polymerázová řetězová reakce je metoda umožňující zmnožovat (amplifikovat) molekuly DNA in vitro. Její podstatou je opakující se enzymová syntéza nových řetězců vybraných úseků dvouřetězcové DNA, pomocí střídání teplot, pomocí termocykleru.