Na podporu ukončení hazardu v největším středočeském městě byla před časem dokonce vytvořena iniciativa Kladno bez hazardu, kterou podpořilo přes šest tisíc Kladeňáků.

Od minulého roku se odpůrci hazardu snaží prosadit vyhlášení referenda. Stále neúspěšně. „Město dělá obstrukce, a proto podáváme žalobu. Návrh na referendum jsme předali městu v srpnu a po odstranění vad znovu na konci září. Město však vytýká návrhu stejné chyby a celé to dělá dojem, že jde jen o to všechno co nejvíce protáhnout,“ je přesvědčena členka opozice Anna Gamanová (Opravíme Kladno, za STAN).

Odpůrci hazardu jsou podle Gamanové přesvědčeni o tom, že jde o hájení prospěchu zájmových skupin a hlavně o velké peníze. „Je to vidět už z toho, že město v předešlých letech dvakrát schválilo vyhlášku, která rušila všechny herny a kasina. Než ale stihly vyhlášky vstoupit v platnost, vedení v čele s primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno) je dvakrát opět zrušilo. Referendum je proto jedinou cestou, jak docílit trvalé změny. Žalobu jsme podali v úterý 1. listopadu a nyní bychom měli mít do měsíce rozhodnutí," dodává Gamanová.

Chyby v podpisech referenda

Podle kladenské radnice nejde o bojkot, ale s návrhem referenda, který nadále obsahuje vady, není možné v této podobě pracovat. „Přípravný výbor dosud nepředložil bezvadný návrh pro vyhlášení referenda, oba dosud podané návrhy obsahují zásadní nedostatky. Na tuto skutečnost byl přípravný výbor písemně upozorněn a zjištěné vady dosud neodstranil. V podpisových arších se objevily například podpisy osob, které nemají bydliště na území města Kladna, podpisy zesnulých nebo osob, které nemají podle zákona právo hlasovat v místním referendu,“ říká mluvčí Kladna Vít Heral.

Otazník visí podle mluvčího i nad složením přípravného výboru, který nebyl po celou dobou shodný. „Informace a výroky z tiskové zprávy iniciativy Kladno proti hazardu jsou zavádějící, nepřesné a slouží patrně jen k politickému zviditelnění opoziční zastupitelky Anny Gamanové. Zdůrazňuji, že Magistrát města Kladna postupuje při posuzování návrhu na vyhlášení referenda zcela v souladu s platnou právní úpravou,“ dodává Heral.

V minulosti bylo na Kladně v provozu okolo 130 míst s provozem výherních hracích přístrojů, nyní je podle vyhlášky povoleno pouze 12 adres, na kterých lze hazardní hry provozovat.

Iniciátoři referenda sbírali podpisy několik let, oproti minulosti musí nyní kasina a herny splňovat mnohem přísnější zákonná opatření a regulace.

Vedení města Kladna navíc nepovažuje plošný zákaz hazardu za přínosný a smysluplný, chce jít nadále cestou přísné adresné regulace. Mělo by tím předejít přesunutí hazardu do šedé zóny, která je nekontrolovatelná.

„Roční příjem z hazardu znamená zhruba 100 milionů korun do rozpočtu města. Podle loterijního zákona má město poměrný příjem i z on-line hraní, které samozřejmě nemůžeme ovlivnit vůbec. Z domova lze on-line hrát stejně v Kladně jako na každém jiném místě v republice,“ připomíná mluvčí Vít Heral.