VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladenská spisovatelka Zora Dvořáková převzala v Senátu významné ocenění

Kladno, Praha – Kladenská spisovatelka a kunsthistorička Zora Dvořáková převzala v Senátu cenu za svobodu, demokracii a lidská práva.

17.11.2017
SDÍLEJ:

Doktorka Zora Dvořáková na snínku z roku 2009 kdy obdržela Cenu města KladnaFoto: Luboš Hora

Doktorka Dvořáková získala ocenění Za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin. Rodačka z Kladna je mimo jiné autorkou první životopisné knihy o Miladě Horákové a také rozsáhlé knihy o třetím odboji. Je členkou Konfederace politických vězňů, Klubu Milady Horákové a dalších. Ke svému ocenění řekla: "Vzpomínám na situaci před dvaceti lety, kdy jsem vydala první knihy o protikomunistické rezistenci. Tehdejší první předseda Konfederace politických vězňů, generál Rudolf Pernický, mi řekl: „Vy pro nás tolik děláte!“ řekl to z pohledu politického vězně. Pro mě to byla obrovská pochvala,“ říká spisovatelka.


Jak dále pokračuje oceněná Kladeňačka, pochvala Rudolfa Pernického ji tehdy velmi dojala. „S dojetím jsem mu slíbila, že pokud mně síly budou stačit a zdraví sloužit, budu dělat tak, jako dosud. Nyní děkuji také za současnou cenu, kterou jsem převzala v Senátu,“ řekla Kladenskému deníku Zora Dvořáková. 

To, že tato velmi činorodá dáma svoje sliby plní, dokladuje i její další chystaná kniha s názvem Veselý červenec 1950. Že se ani tentokrát nejedná o zábavnou literaturu, potvrzuje sama autorka. Knihu, která má vyjít už 25. února příštího roku, věnuje i tentokrát lidem odsouzeným v politických monstrprocesech v 50. letech minulého století.

„Veřejnost si málokdy uvědomuje, že se nejednalo pouze o skupinu třinácti odsouzených a popravených lidí ve skupině kolem doktorky Milady Horákové. Odsouzených lidí k dlouholetým žalářům, na doživotí i k trstům smrti bylo mnohem více. Následovalo totiž dalších 36 procesů, ve kterých bylo odsouzeno dalších 640 lidí i k trestům absolutním. A ti byli zlikvidováni během jednoho měsíce července roku 1950,“ dodává spisovatelka. Publikace bude mít více jak 380 stran a doplněna zhruba 80 dobovými fotografiemi. 

Životopis
Spisovatelka Zora Dvořáková se narodila v Kladně 15. prosince 1934. Po absolvování obecné školy vystudovala osmileté gymnázium, které zakončila maturitou v roce 1953. V obtížném období první poloviny 50. let nebyla z kádrových důvodů přijata ke studiu na vysoké škole a odešla pracovat jako učitelka do pohraničí.Teprve po částečném uvolnění politické situace se na vysokou školu dostala a vystudovala historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Dlouho působila jako odborná pracovnice ve Státní památkové péči v Praze. Účastnila se příprav a realizace nejrůznějších muzejních a památkářských expozic, včetně československého podílu na některých světových výstavách. Během normalizace jí bylo znemožněno nadále pracovat v původním oboru, soustředila se proto na individuální vědecké bádání a literární činnost.

Svůj zájem věnovala sociální a kulturní problematice českých zemí v 19. a 20. století a zejména některým předním osobnostem našeho národa. Společně s Jiřím Doležalem je spoluautorkou první životopisné publikace o životě Dr. Milady Horákové. Zora Dvořáková patří k uznávaným autorkám literatury faktu a za své celoživotní dílo získala v minulosti například Cenu Miroslava Ivanova. V roce 2009 získala Cenu města Kladna.

Autor: Kateřina Husárová

Místo události:
17.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Kina Sokol bourala dvě auta, dva lidé byli zraněni.

U Kina Sokol bourala dvě auta, dva lidé byli zraněni

Křivoklát ožil Královským adventem, letos už naposledy.
84

OBRAZEM: Křivoklát ožil Královským adventem, letos už naposledy

OBRAZEM: Koncert ve Družci podpoří opravu věže kostela

Družec - Na sobotní podvečer připravil Obecní úřad v Družci Vánoční koncert. V kostele Nanebevzetí Panny Marie vystoupil lánský smíšený sbor Chorus Laneum řízený sbormistrem Vladimírem Doležalem.

OBRAZEM: V Barevné škole v Tuchlovicích pořádali vánoční jarmark

Tuchlovice - V Barevné základní škole Tuchlovice se uskutečnil jarmark. Kromě vánoční pohody a setkání s přáteli, čekaly návštěvníky jarmareční stánky s vánočními doplňky zhotovené dětmi.

Skvělá práce policie! Prvosledová hlídka dopadla ozbrojené lupiče

Kladno - Kladenský deník byl v sobotu v noci v Kladně-Švermově svědkem policejní akce. Celkem tři služební auta byla zaparkovaná v ulici nedaleko benzinového čerpadla Koloc Oil. Na místě byli jak uniformovaní policisté, tak kriminálka. Jak potvrdila v neděli dopoledne policejní mluvčí Vendulka Marečková, přepadena byla švermovská čerpací stanice. Policisté předvedli perfektní práci. Prvosledová hlídka lupiče dopadla neprodleně.

Drama vyznělo pro štastnější vojáky

Kladno - Na úspěšné bloky vyhráli neuvěřitelným poměrem 18:2 a celkově uhráli o šest míčů víc, přesto odešli poraženi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT