Podle mluvčí Lenky Růžkové kladenská radnice dlouhodobě sleduje demografickou křivku a postupně navyšuje kapacitu školek. „Kromě dílčích rozšíření stávajících zařízení navíc připravujeme otevření zcela nové školky. Už nyní ale kapacita kladenských mateřských školek dovoluje přijímat i dvouleté děti či dokonce mimokladenské zájemce o školní docházku,“ informovala Růžková, podle které bylo v tomto roce vyhověno asi patnácti rodičům tříletých dětí, kteří ovšem měli zájem pouze o konkrétní školku a nabídku na umístění v jiném školském zařízení v Kladně odmítli.
„Pro školní rok 2018/19 jsme mohli již nyní vyhovět rodičům 105 dvouletých dětí. Přestože povinnost přijímat od roku 2020 dvouleté děti byla aktuálně zrušena, rozšiřuje dále město kapacitu kladenských školek výstavbou nových tříd v MŠ v Bulharské a Švýcarské ulici. Nová oddělení přivítají nejmenší Kladeňáčky už začátkem příštího roku. Zároveň připravujeme rekonstrukci budovy ve Vrchlického ulici v Kladně, která v minulosti již jako mateřská škola sloužila,“ řekla mluvčí magistrátu s tím, že nová školka bude mít po rekonstrukci kapacitu tří tříd.
Podle Lenky Růžkové je běžné, že rodiče podávají i několik přihlášek svého potomka do různých mateřských škol. „Pokud rodiče jdou k zápisu do více kladenských školek, zjistíme to u revize zápisů. Kolegové ze školského odboru zjišťují duplicity u zápisů a rodiče ihned vyzvou, aby jim sdělili, do které ze školek tedy chtějí nastoupit. Uveřejňujeme tedy počty přijatých dětí již po vyřazení duplicitních zápisů,“ dodala mluvčí, podle které například v letošním roce školky provedly 1467 zápisů, z toho 552 zápisů bylo duplicitních. Někdo s dětmi zkrátka obejde i pět a více školek.
Velké problémy s kapacitou městských mateřských škol nemá, podle tamního starosty Martina Hrabánka (ODS), ani Slaný. „Situace ohledně kapacity slánských mateřských škol je určitě příjemnější, než tomu bylo v minulosti. Podařilo se nám přijmout prakticky všechny tříleté děti a do některých mateřských škol dokonce i mladší děti,“ prozradil Hrabánek.
I ve Slaném museli podle školského zákona nastavit spádové oblasti podobně, jako tomu je už delší dobu u škol základních. „Myslím si, že se nám postupně daří nastavit spádové oblasti tak, abychom se vyhnuli možným problémům. Začali jsme tedy nejdříve u starších dětí a postupně spádovost řešíme i u těch mladších,“ řekl slánský starosta.
A jak je na tom Slaný se zvětšováním kapacity mateřských škol? Aktuálně je ve městě čtveřice klasických mateřských škol, jedna speciální a jedna školka typu montessori. „Demografický vývoj potvrzuje, že nyní kulminovaly nejsilnější ročníky, a tak v následujících letech bude dětí spíše o něco méně. Zatím tedy v plánu navyšovat kapacitu nemáme. V případě, že by ovšem došlo k nějakému masivnějšímu nárůstu mladších dětí, pak bychom o tom jistě uvažovali. To ale není aktuální,“ dodal Martin Hrabánek, podle kterého je vedení města v blízké minulosti zaměřilo především na investice do škol základních. Poslední větší investicí do slané mateřské školy bylo v roce 2011 zateplení 8. MŠ D Divadla.