Jelikož končící vedení města v čele s dosavadním primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno) naplánovaný adventní program zčásti už v říjnu zrušilo, nastal novému vedení radnice obrovský problém. Milan Volf vysvětloval situaci od počátku tím, že za pořádání Kladenských Vánoc sklízeli od opozice jen kritiku. Zakázky proto pro technické a kulturní zajištění vánočního programu nebyly končícím vedením radnice nikomu přiděleny, jelikož by za ně nemohlo nést požadované záruky.

Nový primátor města Dan Jiránek (ODS) po posledním jednání vedení města vzkazuje, že Vánoce budou. „Vzhledem k tomu, že byly některé koncerty zrušeny, včetně písničkáře Karla Plíhala, rozhodli jsme se jít cestou, abychom maximálně využili spolupráci místních kapel či škol a školek,“ předeslal Jiránek s tím, že se tématu Vánoc dotkli radní tento týden na svém jednání. „Náměstkovi pro oblast kultury Oldřichu Černému jsme uložili, aby svolal pracovní skupinu. V jednání jsou proto zajištění pódií, kapel, prodejců a dalších věcí,“ poznamenal primátor.

Primátor rovněž zdůraznil, že po čtvrteční schůzce došlo k velkému posunu a vánoční program určitě bude. „Nasmlouváno je v tuto chvíli nejméně pětadvacet pěveckých sborů, kapel a zpěváků nejen z regionu. Co nás ale nemile překvapilo je, že pódium se vším potřebným technickým zázemím, které bude ale instalováno pouze na jediný den při rozsvěcení vánočního stromu, vyjde na 500 tisíc korun. Bohužel, takhle byla uzavřena smlouva, se kterou my už nemůžeme nic dělat,“ zdůraznil primátor Jiránek.

Vedení radnice se podle jeho slov pokouší nyní vysoutěžit nejnižší cenu na pódium, které bude na náměstí stát zbývajících sedmadvacet dnů. „Podle propočtů bychom se měli dostat na cenu do milionu korun, což je výrazný nepoměr v ceně proti pódiu na jediný den,“ dodal Jiránek.

Součástí Kladenských Vánoc má být i umělé kluziště na náměstí Starosty Pavla před radnicí. To je sice majetkem města, ale je potřeba nasmlouvat jeho instalaci a provozování. „I toto dojednáváme ke spokojenosti veřejnosti. Věřím, že se vše stihne v termínu a Vánoce budou vydařené,“ uzavírá primátor Jiránek.

Maxitrdelník bude i letos doménou Vánoc v Kladně

close Manželé Novotní z Kladna info Zdroj: Deník/Kateřina Nič Husárová zoom_in

Vánoce bez trdelníku si lidé v Kladně nedokážou představit, stejně jako bez vánočního programu. Jednou z vyhlášených vánočních lahůdek je maxitrdelník manželů Marie a Václava Novotných, kteří jsou kladenskými patrioty a v minulosti odmítli i velmi lukrativní nabídku na pražském Staroměstském náměstí. „Chceme zpříjemnit Vánoce našim lidem v Kladně, takže jsme městu věrní už jedenáct let a pevně věříme, že i letos na náměstí u radnice budeme těšit příchozí trdelníkem.

K Vánocům to patří a hlavně děti i dospělí si vzpomínku uchovají roky. Na to jsme moc pyšní a jde nám především o kouzlo Vánoc,“ zdůrazňuje Václav Novotný. Jak prozradil, tajnou recepturu na kynutý pečený staročeský moučník podědil po prababičce cukrářce z Jičínska a řemeslo postupně předávají dětem. Jeden syn Pavel jde ve šlépějích svých rodičů.

Pečení trdelníků je nádherné voňavé řemeslo, ale na druhé straně i velká oběť. Manželská dvojice vstává denně ve čtyři ráno, přičemž jedinečný produkt od prvního mísení ingrediencí až po sundání z takzvané rolny na pecí a pocukrování, je otázkou několika hodin. „Aby byl trdelník takový, jaký má být, musíte mu věnovat potřebný čas a péči. I po letech nás jeho výroba baví a rádi si na něm pochutnáme u kávy,“ dodala Marie Novotná.

Na řemeslo i řeholi u stánku jsou manželé zvyklí. Stánkovým prodejem se živili oni i jejich rodiče už za socialismu. „K moři nejezdíme, nejsme nijak nároční. Stačí nám klid a pohoda s rodinou a to je pro nás nejvíc,“ uzavírá manželská dvojice. Když je sezóna, jezdí po poutích, jinak mají, mimo advent, stabilně stánek v Kladně u Tesca.