Do premiérového ročníku s tématem Kladno, se zapojilo 63 obyvatel Kladna. V soutěžním období od 1. března do 15. října letošního roku zaslali do soutěže celkem 273 fotografií.

„Bylo zajímavé sledovat hlasování veřejnosti, jejíž preference se diametrálně lišily od pohledu porotců. Cena poroty a Cena veřejnosti tak mají každá svého vítěze, což je potěšující. První místo Ceny poroty vyhrál Miloš Kostka za fotografii s názvem Rozdělov v mlze. U veřejnosti nejvíce bodoval snímek Petry Šmucerové s názvem Odraz v kaluži. Gratulujeme oběma i ostatním umístěným,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Předsedou poroty, která vybírala dvacet finálových snímků i nakonec čtyři vítěze Ceny poroty, byl dlouholetý významný regionální fotograf, galerista a publicista Jaroslav Pergl. V porotě zasedl také primátor Kladna Dan Jiránek, fotografové Monika Urbanová a Michal Moravec, šéfredaktorka měsíčníku Kladno Eva Havelková a Irena Kasalická, která po deset let působila v porotě nejen fotografické soutěže Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, ale také porotách výtvarných soutěží například v Hong Kongu a Teheránu, v Čechách se pravidelně účastní jako porotkyně soutěže Neviditelný svět, kterou pořádá Neviditelná výstava.

„První ročník fotografické soutěže Kladenský krasohled se povedl. Nečekali jsme, že se hned v začátku zapojí tolik dychtivých a akčních fotografů, kteří chtějí vidět město jinak. Mají Kladno rádi, jinak by se nesešlo tolik zajímavých pohledů na město jako barevná Poldovka, odraz rozdělovských věžáků v kaluži, srnky na obzoru, město v mlze, v dešti, město plné rozkvetlých stromů nebo zasněžených laviček,“ komentuje členka poroty Irena Kasalická.

„Nebylo jednoduché vybrat ty nejlepší ze zaslaných fotografií, protože většina byla výborná. Naštěstí měli členové poroty podobný pohled a v ocenění se shodli. Děkuji za to, že jsem mohla být u toho, bylo to obohacující a objevné," dodává Kasalická.

Všech dvacet finalistů vybraných porotou, kteří bojovali o umístění, plus další dvacet zajímavých fotografií z prvního ročníku soutěže budou moci lidé obdivovat na výstavě, která bude otevřena poslední lednový den v prostorách obchodního domu Central. Ceny do soutěže věnovaly kromě města Kladna také společnosti Divadla Kladno a Sportovní areály města Kladna, OC Central, Městská knihovna Kladno a Středočeská vědecká knihovna.

„Ze třinácti soutěžních snímků také vznikl kalendář, který bude k dispozici od začátku ledna v městském informačním centru na Masarykově třídě,“ informoval primátor.

Druhý ročník fotografické soutěže pro amatérské či profesionální fotografy žijící v Kladně začal 15. listopadu a přijímání fotografií bude ukončeno 15. září 2020.

„Těšíme se na vaše fotografie. Zasílejte nejvýše dva snímky měsíčně v elektronické podobě opět na e-mail tisk@mestokladno.cz. Do předmětu e-mailu uveďte KLADENSKÝ KRASOHLED, do těla e-mailu pak jméno a příjmení, věk, kontaktní adresu, telefon a e-mail a krátký popisek fotografie, tedy co je na snímku zachyceno. Pokud soutěžící zašle více snímků v měsíci, automaticky budou vybrány první dva a na ostatní nemůžeme brát zřetel,“ upozorňuje Eva Havelková, šéfredaktorka měsíčníku Kladno s tím, že stále platí, že vybrané soutěžní snímky redakce měsíčníku Kladno každý měsíc zveřejní na zadní straně měsíčníku s uvedením autora, případně na sociálních sítích města.

Novinkou 2. ročníku jsou dvě soutěžní věkové kategorie – „do 16 let včetně“ a „od 17 let výše“. „Důvodem je motivace pro zapojení ještě většího počtu dětí a mládeže, které bylo velmi milým a potěšujícím překvapením. V kategorii dětí a mládeže budeme udělovat Cenu poroty,“ informovala Eva Havelková.

Podrobná pravidla letošního ročníku soutěže naleznou zájemci na webu města mestokladno.cz v sekci SOUTĚŽE A OCENĚNÍ.

Cena poroty 2019:
1. místo - Miloš Kostka - Rozdělov v mlze
2. místo - Miroslav Hartman - Rozdělov
3. místo - Miloslav Marjánko - Inverze
4. místo - Petra Šmucerová - Odraz v kaluži
5. místo - Iva Štěrbová - Odraz kaple sv. Floriána na mramorové lavici u slunečních hodin

Cena veřejnosti 2019:
1. místo - Petra Šmucerová - Odraz v kaluži
2. místo - Alexander Petrželka - Kokos kvete
3. místo - Stanislav Skolil - Plesová sezóna