„V rámci projektu ICON Park v Dubí postupně vybudujeme tři domy s 230 byty o dispozicích 1+kk až 4+kk, počítáme i s celkovou revitalizací této lokality. Postavíme tam školku, obchod, kavárnu a také nový park. Samozřejmostí bude i hřiště pro děti,” přiblížil Kamil Dunaj, ředitel developmentu společnosti Getberg, budoucí podobu lokality, kde před časem stály nevzhledné a opuštěné skladové objekty.

V ICON Parku, budovaném na území navazujícím na stávající ulici Ke Křížku, vzniknou byty určené jak pro jednotlivce, tak pro páry či rodiny s dětmi.
Developer přitom předpokládá, že vzhledem k potenciálu celé lokality, kterou čeká ještě výraznější rozvoj poté, co bude uvedena do provozu rychlodráha Praha-Kladno, osloví nabídka i kupující z řad investorů.

Celková investice do projektu, který Getberg koupil od společnosti Na Křížku plánující tam výstavbu komplexu o osmi domech, přesáhne jednu miliardu korun. Autorem architektonického návrhu současné podoby projektu je ateliér MS architekti, komerční a společné prostory ponesou rukopis studia Raketoplán.

Městská část Dubí ale nebude jediným územím, které se v Kladně dočká nové funkce a podoby. Na začátku loňského září oznámila akvizici pozemků v Kladně skupina EBM. Na ploše o výměře přes 50 tisíc metrů čtverečních má v plánu vybudovat novou polyfunkční městskou čtvrť s více než šesti sty bytovými jednotkami. „Aktuální situace na trhu rezidenčních nemovitostí žene ceny bytů v Praze nahoru a mnoha lidem se tak sen o vlastním bydlení v metropoli začíná vzdalovat. Věřím, že náš projekt zaujme všechny, kteří hledají vhodnou alternativu komfortního bydlení s perfektní dopravní dostupností do centra i na okraj Prahy,“ uvedl Jan Šulc, výkonný ředitel společnosti EBM Partner, která je developerem projektu.

Výstavba nové čtvrti, jež bude podchodem propojena s kladenskou hlavní železniční stanicí, by měla proběhnout v několika etapách v rozmezí let 2024 až 2028.

O bydlení je zájem a ceny na to reagují

Společnost Getberg není na Kladensku nováčkem – v Unhošti, městě ležícím zhruba osm kilometrů jižně od Kladna, letos v létě zkolauduje G Residenci. Ve čtyřech bytových domech vznikla bezmála stovka bytů, které jsou už zcela vyprodány.

Nebyl to přitom jediný z projektů, díky kterému se Unhošť rozrostla či rozrůstá. O devětadvacet dvoupodlažních rodinných domů rozšířil nabídku nového bydlení v tomto pětitisícovém městě areál nazvaný Bydlení V Zátiší, který v jižní části města dokončuje společnost Bexte Development. A jak vyplývá z webu developera, také už je vyprodán.

Podél ulice Pionýrů v Unhošti buduje bytový projekt o třech čtyřpodlažních domech i společnost BEMETT. V každém z domů v rámci projektu, nesoucího název V Zahradách, se nachází 24 bytových jednotek. K nastěhování budou připraveny letos na jaře. I v tomto případě lze už jen konstatovat, že je v podstatě vyprodáno.

Nejinak tomu je i u projektu Lesopark Čeperka v unhošťské části Nouzov, kde vyrostly jak bytové, tak rodinné domy. V nabídce byly i pozemky pro individuální výstavbu.

Také z údajů Deloitte Real Indexu, sledujícího vývoj transakčních cen, tedy cen, za které byly byty napříč všemi segmenty na trhu nakonec prodány, je zřejmé, že o bydlení na Kladensku je zájem. Protože tam, kde byty z trhu rychle mizejí, stoupají ceny.

V kladenském okrese podle Indexu společnosti Deloitte vzrostly průměrné transakční ceny bytů v loňském prvním pololetí ve srovnání se stejným obdobím roku předchozího o 25 procent. Zatímco v prvních šesti měsících roku 2020 byly v průměru 46 176 korun za metr čtvereční, loni to za stejné období bylo už 57 533 korun.

A že se transakční ceny bytů na své cestě vzhůru ani v druhé polovině roku 2021 nezastavily, je patrné z výsledků za loňské třetí čtvrtletí. Podle Deloitte Real Indexu transakční ceny bytů v okrese Kladno v průměru meziročně stouply ze 49 400 korun (ve třetím kvartálu roku 2020) na 61 900 korun za metr čtvereční.