Nemocnice totiž aktuálně potřebuje krajskou dotaci jako podíl k chystané rekonstrukci kuchyně, jídelny a pavilonu C. Kraj nyní zvažuje, zda obě akce finančně podpoří.

„Dobré fungování krajských nemocnic je nyní naší prioritou. Cílem kraje je zabezpečit, aby svůj provoz byly schopné financovat ze svých zdrojů, a to bez jakéhokoliv dopadu na kvalitu a dostupnost péče. Krajské dotace by měly v budoucnu jít jen do investic,“ zdůraznila hejtmanka.

Hejtmanka mluvila s vedením nemocnice o situaci kladenského i středočeského zdravotnictví. Probírala se témata týkající se mezd zdravotnického personálu, investic do zdravotnické techniky, rekonstrukce nemocnic i nedostatku personálu na všech úrovních.

Do Oblastní nemocnice Kladno loni kraj investoval téměř 50 milionů korun, v letošním roce bude největší akcí revitalizace kuchyně a jídelny.

Celkové předpokládané náklady jsou ve výši přibližně 74 milionů korun, požadavek na dotaci z rozpočtu kraje je v roce 2019 ve výši 44 milionů korun a v roce 2020 ve výši 30 milionů korun. V letošním roce projde přestavbou i pavilon C, v němž je například novorozenecké oddělení, neurologie, onkologie a gynekologické oddělení.

„Zajímalo mě, zda bude nemocnice schopna tyto peníze začleněné do rozpočtu kraje profinancovat,“ podotkla Jermanová.

Zároveň hejtmanka chtěla vědět, jaká opatření vedení nemocnice podniklo pro to, aby nebyla ve ztrátě v oblasti provozních nákladů. „I přes zlepšení provozního hospodaření se kladenská nemocnice ani v loňském roce ještě neobešla bez provozní dotace. Jedním z hlavních úkolů nového vedení nemocnice je proto tento problém vyřešit,“ upozornila hejtmanka.

Při diskusi se zaměstnanci neurologického oddělení došlo i na platy, záchytku nebo na přestavbu pavilonu C.

Kladenskou oblastní nemocnici řídí od poloviny listopadu uplynulého roku nový ředitel, jímž je ekonom Jaromír Bureš. Ten se stal i předsedou představenstva nemocnice. Zkušenosti s vedením nemocnice má z předchozích let, kdy vedl Masarykovu nemocnice Rakovník. Ve funkci vystřídal v Kladně Petra Poloučka, který ji vedl necelé dva roky. Ten nyní šéfuje pražské Nemocnici Na Homolce.