Strašák v podobě zřícení střechy kladenského zimního stadionu, která je aktuálně ve velmi špatném technickém stavu, děsí nejednoho Kladeňáka.

Otázka střechy stadionu, který je domácím stánkem především pro kladenské Rytíře hrající WSM ligu, je momentálně na pořadu dne. Její ocelová konstrukce nevydrží zátěž sněhu, a tak musí být neustále kontrolován její stav. Nutné je také bedlivě sledovat počasí.

V případě, že se na střeše začne hromadit sníh, musí do akce horolezci.

„Pravidelné kontroly včetně průběžných kontrol a každoročních kontrol statika stále probíhají. V pohotovosti jsou nadále horolezci, kteří by v případě sněžení ze střechy sníh odklízeli,“ uvedla mluvčí kladenské radnice Lenka Růžková.

Tomu by ovšem mohlo v příštím roce odzvonit, radnice plánuje provést nutnou rekonstrukci.

„Projekt na rekonstrukci střechy zimního stadionu je na základě úkolu Rady města Kladna pro ředitele Sportovních areálů města Kladna právě zpracováván. Cenu rekonstrukce odhadujeme okolo 50 milionů korun, ale skutečná předpokládaná cena vyplyne právě z připravované projektové dokumentace, stejně jako následné kroky vedoucí k realizaci projektu. Pokud nebude realizaci nic bránit, rádi bychom ji zahájili v příštím roce,“ sdělila Kladenskému deníku Lenka Růžková.

Kladenský zimní stadion byl otevřen v roce 1949, přičemž zastřešen byl o deset let později. Střecha zimního stadionu je tedy v provozu od roku 1959 již osmapadesát let. Prvních lokálních oprav a výměny plechů se dočkala v roce 1998. V roce 2010 provedl autorizovaný inženýr pro statiku a dynamiku kontrolní prohlídku a konstatoval, že je střešní konstrukce vyhovující.

Problém nastal až o čtyři roky později, kdy byl celý stadion částečně rekonstruován. Tehdy byla součástí třicetimilionové investice také výměna sedaček a úprava zázemí.

ZABEZPEČENÍ NESTAČÍ

„Z prohlídky za více jak šest set tisíc korun vzešla zpráva o 1 076 stranách. Konstatovala havarijní stav střechy, který neumožňuje její využití, a zároveň ukládala majiteli urychleně přijmout nezbytná stavebně konstrukční opatření, aby nedošlo ke zřícení konstrukce. Přestože vedení sportovních areálů nechalo provést zabezpečovací práce na konstrukci za více než sedm milionů korun,“ uvedl tehdy kladenský magistrát na svých webových stránkách. I přes provedené opravy a zesílení konstrukce ovšem byla střecha nevyhovující, a tak bylo podmínkou pro provoz stadionu pravidelně stav kontrolovat a v případě potřeby hromadící se sníh neprodleně odklízet.

„Díky neschopnosti našich předchůdců máme místo střechy zimního stadionu drahý deštník. Halu ale potřebujeme převážně v zimních měsících, kdy musí vydržet i zátěž sněhu, ne jen v těch letních, a právě to musí rekonstrukce napravit,“ řekl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

STEJNĚ NESNĚŽÍ

Přestože je situace opravdu vážná, někteří uživatelé sociálních sítí dokáží brát celou věc s humorem.

„Tak tu střechu sundáme a budeme hrát Winter Classic,“ vtipkuje na toto téma jeden z uživatelů. „Problém nevidím, v zimě už stejně nesněží,“ namítá další.