„Usnesení se stává pravomocným zveřejněním jeho písemného vyhotovení na úřední desce soudu. Účastníci soudu mají dva týdny od doručení na podání kasační stížnosti,“ doplnila mluvčí soudu Hana Černá. Žádný z účastníků nemá nárok na náhradu nákladů řízení.

Historicky první kladenské referendum, zda ve městě hazard zakázat či nikoli, se uskutečnilo na začátku letošního ledna současně s prezidentskými volbami. Referenda se zúčastnilo málo voličů. Pouhých 26 procent, k platnosti referenda bylo zapotřebí 35 procent. 

Iniciativa Kladno bez hazardu, která město žalovala, byla od počátku přesvědčena, že referendum bylo městem sabotované a zmanipulované a bojuje proto o jeho reprízu. Žalobu na město podala senátorka Adéla Šípová (Piráti). Ve volebních okrscích podle zástupců iniciativy neprobíhalo při referendu vše podle zákona, například komise nevydávaly automaticky obálky. Po volbách navíc dorazila řada stížností ze strany nespokojených občanů. I tím se soudkyně Věra Šimůnková při čtvrtečním jednání zabývala.

Kladenská radnice je přesto dlouhodobě přesvědčena o tom, že problém s hazardem už v současné době v Kladně není a z původních více než 130 heren jich je ve městě už jen 12, které podléhají přísné kontrole. Není proto důvod je dále omezovat. Iniciátoři tvrdí opak a zastávají názor, že hazard je v Kladně i nadále příčinou mnoha sociálně patologických jevů.

Výpadek sto milionů by byl kritický, říká primátor

Primátor Kladna Milan Volf (Volba pro Kladno) k rozhodnutí soudu uvedl, že město se s ním zcela neztotožňuje, ale respektuje ho. „Verdikt nebereme jako prohru, naopak. V zásadní otázce dal totiž soud městu za pravdu, a to že se obálky při hlasování vydávaly správně a v souladu se zákonem. Bylo potvrzeno, že volba prezidenta a hlasování v referendu má probíhat odděleně, nikoliv společným jednotným vydáváním obálek. Nic jsme neovlivnili a postupovali jsme správně," okomentoval verdikt," okomentoval verdikt a připomněl, že město nijak nezpochybňuje fakt, že se k referendu a tematice hazardu vymezilo.

„Považovali jsme ale za nutné sdělit občanům pravdivé informace a reagovat na agresivní a nepravdivou kampaň iniciativy Kladno bez Hazardu. Stojíme si za svým, problém s hazardem ve městě Kladně neexistuje. Bojovali jsme za město a stomilionový roční příjem, jehož výpadek by v tuto dobu byl kritický, nikoliv za hazard, který je přísně regulován a nepředstavuje problém," doplnil.

close Krajský soud jedná o neplatnosti kladenského referenda o hazardu. info Zdroj: Foto: Janusz Konieczny zoom_in Krajský soud jedná o neplatnosti kladenského referenda o hazardu.