Dílo se jmenuje Kladenský starosta a seznámí čtenáře s pozoruhodným životem neobyčejného muže, díky němuž Kladno na přelomu 19. a 20. století zažívalo největší slávu.

Ve Středočeské vědecké knihovně se v podvečer uskutečnil křest díla, jehož podtitul zní – Jaroslav Hruška a jeho konflikt s dobou. Knihu vydalo kladenské nakladatelství Halda a kmotrem se stal ředitel středočeské knihovny Jiří Mika.

„S knihou mi pomáhaly tři sudičky. Omlouvám se, že používám ženský rod, jelikož se jedná o tři muže. Jsou to Zdeněk Kuchyňka, ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, Jiří Mika, ředitel středočeské vědecké knihovny a konečně Zdeněk Pospíšil, znalec Kladna. Děkuji také nakladatelství Halda, které knihu vydalo," vyjádřil se autor Jaroslav Vykouk.

Ten si také pár minut před křtem své nové knihy udělal čas a odpověděl Kladenskému deníku na několik otázek.

Proč jste si pro svou další knihu vybral právě toto téma?
Téma je jasné, protože zpětně historicky navazuje na mou knihu Hnědý mrak nad Kladnem. Jaroslav Hruška byl jednou z největších osobností Kladna. Za něj se z té vesnice stalo opravdové město.

Co vše se změnilo?
Nechal vybudovat vodovod, veřejné osvětlení, budovu divadla, okresní dům, čili současnou středočeskou vědeckou knihovnu, ve které se nyní nacházíme. Dále se zasadil o stavbu nemocnice, gymnázia či sokolovny. Za něj bylo Kladno povýšeno na královské horní město.

Z jakých pramenů jste vycházel?
Z archivních materiálů, i když základem byla kniha doktora Hrušky Z vracejících se vzpomínek, kterou napsal na sklonku svého života.

Jak to, že tak významnou postavu kladenských dějin moc Kladeňáků vůbec nezná?
Bývala Hruškova ulice. Nacházela u bývalého okresního úřadu. Byl dost kontroverzní postavou. Když přišel rok 1918 nařkli ho z toho, že podporoval Habsburky a tak dále.

Je v Kladně vůbec nějaká památka přímo odkazující k Jaroslav Hruškovi?
Vůbec nic. Není zde ani pochován. Byl pohřben v rodné Solnici. Určitě by si zasloužil alespoň pamětní desku.

Chytáte další knihu?
Mám takovou myšlenku. Šlo by to zase časově dál do historie až do 1791 až 1865. Kniha se bude jmenovat Kladenský kantor a bude pojednávat o významné dynastii kladenských kantorů.