Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kladenský starosta Hruška se velmi zasadil o rozvoj města

Kladno – Kladenský starosta Jaroslav Hruška vedl Kladno s přestávkou dlouhých pětadvacet let. To už se v historii města nikomu nepovedlo. Není tedy divu, že tento významný muž kladenských dějin upoutal pozornost spisovatele a kronikáře Jaroslava Vykouka natolik, že o něm napsal knihu.

23.10.2015 4
SDÍLEJ:

KŘTU SE ZÚČASTNILI: zleva ředitel knihovny Jiří Mika, předseda spolku Halda Roman Hájek a autor knihy Jaroslav Vykouk. Jiří Mika se stal kmotrem Kladenského starosty.Foto: Foto: Deník/Daniela Řečínská

Dílo se jmenuje Kladenský starosta a seznámí čtenáře s pozoruhodným životem neobyčejného muže, díky němuž Kladno na přelomu 19. a 20. století zažívalo největší slávu.

Ve Středočeské vědecké knihovně se v podvečer uskutečnil křest díla, jehož podtitul zní – Jaroslav Hruška a jeho konflikt s dobou. Knihu vydalo kladenské nakladatelství Halda a kmotrem se stal ředitel středočeské knihovny Jiří Mika.

„S knihou mi pomáhaly tři sudičky. Omlouvám se, že používám ženský rod, jelikož se jedná o tři muže. Jsou to Zdeněk Kuchyňka, ředitel Sládečkova vlastivědného muzea v Kladně, Jiří Mika, ředitel středočeské vědecké knihovny a konečně Zdeněk Pospíšil, znalec Kladna. Děkuji také nakladatelství Halda, které knihu vydalo," vyjádřil se autor Jaroslav Vykouk.

Ten si také pár minut před křtem své nové knihy udělal čas a odpověděl Kladenskému deníku na několik otázek.

Proč jste si pro svou další knihu vybral právě toto téma?
Téma je jasné, protože zpětně historicky navazuje na mou knihu Hnědý mrak nad Kladnem. Jaroslav Hruška byl jednou z největších osobností Kladna. Za něj se z té vesnice stalo opravdové město.

Co vše se změnilo?
Nechal vybudovat vodovod, veřejné osvětlení, budovu divadla, okresní dům, čili současnou středočeskou vědeckou knihovnu, ve které se nyní nacházíme. Dále se zasadil o stavbu nemocnice, gymnázia či sokolovny. Za něj bylo Kladno povýšeno na královské horní město.

Z jakých pramenů jste vycházel?
Z archivních materiálů, i když základem byla kniha doktora Hrušky Z vracejících se vzpomínek, kterou napsal na sklonku svého života.

Jak to, že tak významnou postavu kladenských dějin moc Kladeňáků vůbec nezná?
Bývala Hruškova ulice. Nacházela u bývalého okresního úřadu. Byl dost kontroverzní postavou. Když přišel rok 1918 nařkli ho z toho, že podporoval Habsburky a tak dále.

Je v Kladně vůbec nějaká památka přímo odkazující k Jaroslav Hruškovi?
Vůbec nic. Není zde ani pochován. Byl pohřben v rodné Solnici. Určitě by si zasloužil alespoň pamětní desku.

Chytáte další knihu?
Mám takovou myšlenku. Šlo by to zase časově dál do historie až do 1791 až 1865. Kniha se bude jmenovat Kladenský kantor a bude pojednávat o významné dynastii kladenských kantorů.

Autor: Daniela Řečínská

Místo události:
23.10.2015 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení