Počet nově registrovaných párů průběžně rok od roku stoupá. „Kladenský úřad je pověřený registrací párů pro celé střední Čechy. Celkově od roku 2006, kdy lze v České republice registrované partnerství uzavřít, v Kladně zaregistrovali na 350 párů. V roce 2006 proběhlo 26 obřadů. Potom počet trochu klesal, až se v roce 2014 navýšil na 24 registrací a od té doby konstantně stoupal až na více než čtyři desítky registrací v loňském roce,“ shrnula kladenská matrikářka Jaroslava Vrňáková.

Rozdíl mezi klasickým svatebním a registračním obřadem je, že při vstupu do partnerství se matrikářka musí páru nejprve otázat, kdo z nich řekne jako první své „ano“. V případě svatby je to automaticky muž. Ve svatebním páru mohou být oba cizinci, zatímco v případě registrace páru stejného pohlaví musí jeden z dvojice vlastnit české občanství.

Snoubenci si v Kladně mohou obřady okořenit. Od září třeba mohou říci své ano dokonce i v oblacích.

„Odvážným a adrenalin milujícím párům nabízíme něco ještě více romantického a vzrušujícího, a to magii v nebesích,“ potvrdila vedoucí kladenské matriky. Jelikož balonové létání patří podle statistik k nejbezpečnějším, je to pro zamilované výzva. Spolupráci radnici poskytují Kladeňáci, kteří mají s létáním bohaté zkušenosti.
Jak potvrdil pilot balonu Miloš Veselý z Kladna, páry mají možnost volit z několika variant. Buď se nechat oddat pár metrů nad zemí v připoutaném balonu, nebo přímo za letu. V takovém případě si musí ale oddávající pospíšit, aby se balon nevzdálil z katastrálního území dané obce a svatba byla platná.

Mimo kladenskou radnici se ale svatby častěji konají na zemi – konkrétně v Zahradě Kladenského zámku či v kapli sv. Vavřince.

Počty svateb se meziročně po roce 2000 v Kladně příliš nemění. Zatímco v roce 1988 jich tu uzavřeli 315 a v roce 1999 208, předloni jich bylo 144 a v roce 2018 150. Na tomto čísle byli v Kladně počátkem prosince 2019, přičemž do té doby zaštítili také na tři desítky registrovaných partnerství po celém Středočeském kraji.