Extraligové zápasy začínají v polovině září a hokejisté se již těší na své fanoušky. Město má rezervovány finance na nezbytnou rekonstrukci střešního pláště a technologického zázemí zastaralého zimního stadionu, včetně čpavkového hospodářství.

„Tuto variantu, která by ošetřila nejpotřebnější části stadionu, dokážeme spustit operativně. Zároveň však vyjednáváme se Středočeským krajem a státem o podpoře druhé, velkorysejší varianty kompletní modernizace stadionu, včetně úprav do podoby víceúčelové haly,“ říká radní pro sport Jiří Chvojka.

Na realizaci projektu by Kladno potřebovalo zhruba 650 milionů korun, a tedy zásadní dotační pomoc. „Můžeme zasáhnout ihned, ale pokud bychom střechu jen opravili, získá tím konečné parametry, které by vyloučily možné přebudování na modernější, prostornější zařízení. Jednání jsou ale v začátku,“ upozorňuje primátor Kladna Dan Jiránek. Pokud se podle něj v průběhu vyjednávání během sezóny ukáže, že je nutný rychlejší zásah, varianta prosté opravy střechy a čpavkového hospodářství je připravena. „Je nesporné, že až Rytířům skončí nadcházející sezóna, opravy už v roce 2020 musí začít, ať už v první či velkorysejší variantě,“ dodal primátor.

Střecha kladenského zimního stadionu je stabilizovaná a pod dohledem statiků. Konstrukce splňuje podmínky pro udělení výjimky pro provozování.

Město zajistilo, aby konstrukci stadionu hlídala nejmodernější výkonná laserová a pohybová čidla. Technologicky vysoce vyspělý monitoring probíhá nepřetržitě a dává městu čas na rozhodnutí o variantě oprav.

„Citlivé senzory čtyřiadvacet hodin, sedm dní v týdnu monitorují pohyby ocelové konstrukce. Případný výkyv z povolených hodnot by systém okamžitě nahlásil do strojovny stadionu. Pokud by došlo k větší zátěži střešní konstrukce, což by se mohlo stát například v zimě při nadměrné sněhové nadílce, spustil by systém dokonce zvukovou výstrahu, která by byla signálem pro nutnost uzavření stadionu,“ vysvětluje principy současného jistícího monitoringu Josef Poláček, ředitel zimního stadionu.

V tuto chvíli tak nic nebrání tomu, aby na lední ploše začaly 13. září tolik očekávané zápasy kladenských hokejových Rytířů v extralize. „Přejeme jim hodně sil, přesnou mušku a také štěstí,“ vzkazuje primátor města Jiránek.