Po delší přestávce se mezi strážníky Městské policie Kladno zařadí nově i psí pochůzkář. Jde o čtyřletého rotvajlera, kteří patří mezi nejstarší plemena psů na světě. Do výkonu služby nastoupil již minulý víkend. Na začátku srpna se s Matýskem seznámily také děti z kladenského Švermova, za kterými se svým psovodem přijel na tábor.

„Psovod kladenské městské policie František Šulek má letité zkušenosti u Armády České republiky. Tehdy dvouletého psa našel v děčínském útulku, kam se dostal z rodiny, která ho nezvládala. Psovod ho ale dokázal výborně vycvičit a připravit, takže v červenci psí strážník bez problémů zvládl certifikované přezkoušení státní policií a navrch dostal pochvalu. V papírech má původní jméno Hervis, psovod si ho ale přejmenoval na Matýska, po jeho psím předchůdci“ uvedla ředitelka Městské policie Kladno Monika Horová.

Strážníci chtějí psa využívat i při preventivních besedách a programech na školách a školkách. Rotvajler Matýsek má přátelskou povahu, zároveň ale dokáže během služby v případě potřeby zasáhnout sebevědomě a rozhodně.

„Pes je pro městskou policii užitečný. Účastní se hlídkové činnosti, v podstatě nahrazuje jednoho strážníka. Budí respekt. Pouhým zaštěkáním třeba v minulosti pomohl rychle vyklidit bezdomovce z veřejných prostor bytového domu, kde se rozložili na spaní a odmítali sklep opustit,“ vysvětluje šéfka kladenských strážníků. Díky svým smyslům dokáže zvíře v terénu vycítit, když je něco jinak, než má být.

„V minulosti služební pes například pomohl na kladenských hřbitovech chytit v období dušiček zloděje výzdoby, který se schovával mezi náhrobky. Strážník nedokáže nahlédnout za stovky hrobů, pes ale přítomnost schovaného zaregistroval a upozornil na něj hlídku. Je prevencí agresivního chování pachatelů, zkrátka je plnohodnotným členem hlídek při pochůzkách,“ konstatovala Monika Horová. Užitečné je podle ní i nasazení psa při kontrole chatových a zahrádkářských kolonií, příměstských lesů či problémových lokalit. V minulosti sloužily u MP Kladno také jízdní hlídky. Návrat koní do služby ale Monika Horová, kterou do funkce zvolilo městské zastupitelstvo před prázdninami, neplánuje.

„Znovuzavedení by bylo technicky, finančně a profesně velmi náročné. Koně nejsou pro MP zahrnuti mezi donucovací prostředky, tedy je možné je využívat jen v rámci preventivních opatření. Pro kontrolu příměstských lesů strážníci používají skútry. Koně jsou spíše prestižní záležitostí, od které se postupně města odvracela. Dnes už je českých měst s jízdními hlídkami nemnoho,“ sdělila ředitelka MP.