„Zájemci o senior taxi musí mít věk nad pětašedesát let. Využít ji mohou také držitelé průkazů TP, ZTP a ZTP/P starší 15 let. Málo kdy mají potřební k dispozici někoho, kdo je k lékaři nebo na vyšetření do nemocnice odveze. Pro některé je obtížné dojít i na zastávku autobusu,“ zdůvodnil zřízení služby kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Senior taxi bude na území města Kladna k dispozici každý všední den od 7.00 do 14.30 hodin. Jízdu si mohou lidé telefonicky objednávat na telefonním čísle 601 139 139. Dispečer bude objednávky minimálně den předem přijímat každý všední den od 7.00 do 15.00.

V průběhu dne mohou zájemci o službu uskutečnit jednu nebo dvě jízdy. „Pokud senior bude vědět, že například u lékaře stráví hodinu, předem si objedná i cestu zpět. V tomto případě za obě cesty uhradí jízdné 50 korun opět bez ohledu na počet ujetých kilometrů,“ přiblížil kladenský primátor. „S ohledem na stárnutí populace je třeba vycházet této části Kladeňáků vstříc, usnadnit a zkvalitnit jim jejich běžný život,“ dodal primátor.

Přepravovaná osoba může mít s sebou jednočlenný doprovod, který za převoz hradí stejnou sazbu jako senior nebo hendikepovaný. Klient po operaci či ambulantním zákroku musí mít doprovod vždy. Součástí služby bude přeprava menších zavazadel, popřípadě skládacího invalidního vozíku, chodítka nebo francouzských holí. U vozíčkářů je třeba, aby byla přepravovaná osoba schopná vozík opustit.

Kladenský deník zjišťoval, zda je o službu zájem a zda ji senioři opravdu využijí. Sociální pracovnice Andrea Kasíková z Domova seniorů v ulici Františka Kloze v Kladně řekla, že jejich klienti službu asi moc nevyužijí, jelikož potřebné služby dojíždějí za nimi. “Všechno, co naši senioři potřebují, mají u nás pod střechou, ať už je to kadeřník, prodej kosmetiky, pedikúra a další. Zhruba polovina našich klientů (z počtu 130) je pohyblivá, takže se chodí projít na stadion na Sletiště. V každém případě je ale fajn, že taková služba existuje,” řekla Kasíková.

Zavedení novinky vítá například seniorka z Rozdělova Hana Plaščáková. “Nejsem sice nemohoucí stařenka, ale už je mi hodně přes šedesát let a občas potřebuji někam odvézt. Sama řidičák nemám, takže se pokaždé musím doprošovat, aby mě někdo svezl. Senior taxi určitě vítám,” potvrzuje důchodkyně.

Novou službu si chválí také čtyřiasedmdesátiletá Helena Sýkorová z Kročehlav. “Pohybuji se velice špatně, bolí mě klouby a mám řídnutí kostí. Když chci jet za kamarádkami nebo nákupy do centra, musím autobusem a někdy si beru za stovku taxíka. Takže rozvoz po Kladně za 30 korun vítám. Chtělo by to, aby byla ale delší provozní doba, aby si ho člověk mohl zavolat třeba večer,” řekla Helena Sýkorová.

Za prima službu považují senior taxí také jedenadevadesátiletá seniorka Zdeňka Rendlová z Kročehlav, stejně jako její dcera Ludmila Váňová. Přesto obě taxi využíjí asi jen sporadicky. “Mně stojí autobus přímo před domem, takže nasednu a odveze mě do města a zpět a neplatím vůbec nic,” potvrzuje Zdeňka Rendlová. Její dcera, rovněž důchodkyně, má vzhledem k věku veřejnou dopravu za korunu. “Já zatím senior taxi nepotřebuji, jezdím autobusem po Kladně za korunu a do Prahy za šest korun, ale určitě je dobře, že existuje taková možnost,” uzavřela důchodkyně Ludmila Váňová.