„Kontrole neujdou také parky a odpočinkové zóny. V Kladně strážníkům pomohou také asistenti prevence kriminality, kteří důvěrně znají prostředí takzvaných vyloučených lokalit,“ informovala mluvčí kladenské městské policie Alena Purkytová.

Vedle očisty města je smyslem celé akce snížit také riziko šíření nakažlivých onemocnění a pomoci k hlubšímu povědomí o správném chování při nálezu injekční stříkačky. „Strážníci proto apelují na veřejnost, aby v případě, že někde naleznou nebo zahlédnou tento infekční materiál, aby ho sami z důvodu vlastní bezpečnosti nesbírali, ale neprodleně zavolali na linku 156,“ řekla Alena Purkytová, podle které poté Městské policie zajistí odborný sběr i jeho následnou likvidaci.

Sběrem jehel se podle Aleny Purkytové všechny zapojené městské policie zabývají celoročně při běžné hlídkové činnosti, ale často také při cílených opatřeních, kdy je sběr injekčních stříkaček jejich hlavním úkolem. „Předcházejí tak nebezpečí, jemuž jsou vystaveny hlavně děti, ale bezpochyby také domácí zvířata jako psi a kočky. Strážníci aktivně spolupracují také se státními policisty a předávají jim informace o výskytu narkomanů,“ dodala Alena Purkytová. Tato zjištění jsou podle ní jedním z užitečných vodítek při potírání drogové kriminality.