Úkolem studentů je navrhnout a vytvořit originální projekt stavby umělé vodní nádrže s přehradní hrází pouze z vlnité lepenky. Dominantou modelu musí být přehradní hráz včetně jejího okolí podle zvolené funkce přehrady a zároveň studenti musí v modelu ukázat vnitřní uspořádání stavby.

Jak potvrzuje učitelka Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kladno, Jaroslava Bláhová, letos na projektu pracuje pětičlenná skupina studentů 3. ročníku technického lycea ve složení: Zuzana Petráčková, Jonáš Švec, Jakub Zamazal, Tomáš Hons, František Wolf „Věřím, že i letos budou naši studenti úspěšní. V minulosti jsme se umístili už na druhém a jednou na třetím místě v celorepublikovém finále,“ dodává učitelka.

Josef Paleček vystavuje ve slánském Ikarosu.
Josef Paleček vystavuje ve slánském Ikarosu

Soutěž pořádá Svaz výrobců vlnitých lepenek ve spolupráci se společností EKO-KOM. Letošním partnerem soutěže je státní podnik Povodí Odry.

Letošní náročnou výzvu přijalo 28 středních odborných škol z celé ČR. Mladí stavitelé dostanou vlnitou lepenku zdarma od pořadatelů, ale pro svůj model musí použít rovněž lepenku již použitou. Na vytvoření originální přehradní nádrže mají studenti čas do 17. května 2019. Finálové kolo se uskuteční v průběhu června 2019.

Celostátní soutěž Stavby z vlnité lepenky dlouhodobě poukazuje na všestranné použití vlnité lepenky jako obalového materiálu a zároveň připomíná její velký ekologický přínos. „Vlnitá lepenka se vyrábí z obnovitelných zdrojů a je 100% recyklovatelná. Oproti ostatním obalovým materiálům je ekologičtější a více tak odpovídá cílům, jako je trvalá udržitelnost a snižování CO2. Navíc další výhodou vlnité lepenky je samotná práce s ní. Snadno se ohýbá, řeže a modeluje,“ říká Adam Wisinger, předseda Svazu výrobců vlnitých lepenek.

Krajina mého srdce je k vidění na Mayrau.
OBRAZEM: Krajina mého srdce

Budoucí stavařky a stavaři soutěží v několika kategoriích. Pro soutěžící jsou připraveny ceny v hodnotě 42 000 Kč. Autoři nejlepší stavby získají cenu v hodnotě 20 000 Kč. Studenti na druhém a třetím místě obdrží ceny v hodnotě 10 000 Kč a 5 000 Kč. Autoři nejlepšího přepravního obalu na soutěžní model vyhrají cenu v hodnotě 5 000 Kč a tvůrci nejlepší prezentace dostanou 2 000 Kč.

Speciálním partnerem letošního ročníku soutěže je státní podnik Povodí Odry, který spravuje a udržuje přes 3 654 km vodních toků, osm přehradních nádrží, 31 malých vodních nádrží a provozuje třeba 80 jezů, 3 gravitační převody a 11 malých vodních elektráren, a to na celkové ploše 6 252 km2. „Zpracování lepenkových modelů přehradní hráze se všemi jejími funkcemi je složitý úkol, který vyžaduje určitou znalost oboru vodního hospodářství. Věříme, že některé ze studentů tento detailnější náhled do zajímavé problematiky vodních staveb zaujme natolik, že se rozhodne svou budoucí pracovní kariéru spojit s vodou,“ říká k podpoře soutěže Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry.

Ilustrační foto
Policisté dopadli zloděje škodovek, okradl i otce s těžce nemocnou dcerou
První veřejné setkání veřejnosti nad územním plánem v kladenském Kokosu.
Kladno chystá změny územního plánu, zapojit se může i veřejnost