V polovině srpna bude do ulic Kladna vypuštěno šedesát rekol. Jednorázová jízda místní vyjde na 12 korun na hodinu, za měsíční členství zaplatí 120 korun. Růžová kola si pomocí mobilní aplikace bude moci půjčit každý, kdo se zaregistruje na www.moje.rekola.cz. V aplikaci si poté na mapě vybere kolo, které si s její pomocí odemkne. Kolo poté opět zaparkuje v oblasti pro bezplatné vrácení kol neboli „růžové zóně“. Rekola nyní fungují v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci a Teplicích.

„Naším záměrem je, aby se kola stala zajímavou alternativou k automobilové i k hromadné dopravě. Chceme proto vyzkoušet, jaký o ně bude zájem na Kladně a následně rozhodnout o dalším fungování této služby. Díky tříměsíčnímu zkušebnímu provozu budeme mít přesnou zpětnou vazbu od veřejnosti, jak jsou kola využívána a zda budou skutečně pro Kladeňáky přínosem. Pokud se kola osvědčí, jsme připraveni poskytnout službu trvale tak, aby se růžová kola stala součástí našeho každodenního života,“ vysvětlil kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

„Rekola vznikla z iniciativy nadšenců a dobrovolníků, což se v mnoha ohledech zatím nezměnilo,“ konstatuje majitel bikesharingové služby Vítek Ježek. Ani Kladno v tomto ohledu není výjimkou. Na sociální síti Facebook se místní připojují do skupiny Rekolíme na Kladně, kde mohou přímo konzultovat s provozovateli služby. Kladenští obyvatelé kola testují, pomáhají s hledáním vhodných parkovacích míst a utvářejí podobu růžové zóny, kam se bezplatně kola vracejí. „Za odměnu mají informace z první ruky,“ dodává Vítek Ježek. „Díky přímé komunikaci s místními dokážeme předejít mnoha problémům, což se ukázalo i v jiných městech. Proto je pro nás velmi důležité s nimi vést neustále rozhovor a zjišťovat jejich názor,“ uvedl Ježek. Objevila se především obava z krádeží, na což jsou Rekola připravena. Na kolech bude nainstalované GPS zařízení, které je přímo napojené na bezpečnostní agenturu.

„Krádež kola je trestný čin, doporučujeme to raději ani nezkoušet,“ upozorňuje majitel Rekol.

Aby si službu mohl vyzkoušet opravdu každý, věnují Rekola každou první jízdu zdarma s užitím kódu RekolimenaKladne. „Chystáme další výhody, jako je například zlevněné členství pro předplatitele. Třetího srpna pořádáme ve spolupráci s městem na Sletišti informační workshop, na který zveme všechny zájemce. O všem budeme informovat na sociálních sítích,“ dodal Vítek Ježek.