„Věžáky byly v době svého vzniku symbolem komfortního bydlení a patří k nejcennějším architektonickým celkům v republice. Nadšenci architektury se zde mohou vrátit v čase a zažít podobu a atmosféru domu,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek.

Dalším velkým lákadlem největšího středočeského města je Kladenský zámek se zahradou a medvědáriem, které nyní na jaře čekají důležité změny včetně nového osvětlení. Kladenský zámek totiž zprovozňuje unikátní expozici výtvarníka Zdeňka Milera, autora slavného Krtečka. Když se řekne „Zdeněk Miler“, většině lidí se vybaví animovaná postavička Krtečka, kterou milují všechny děti. V nově zrekonstruovaných prostorách zámku finišují přípravy a expozice otevře v červnu, a to s ohledem na aktuální vývoj opatření k pandemii.

„Součástí výstavy, jež poutavě přiblíží život Zdeňka Milera nejen po umělecké stránce, budou ukázky originálních grafik napříč celou výtvarnou tvorbou, kterých má město Kladno k dispozici více než 60. Návštěvníci budou moci také zhlédnout filmový medailonek o výtvarníkovi nebo projekci jeho animované prvotiny. Na děti čeká interaktivní prostor, fotokoutek, projekce tří různých pohádek o Krtečkovi a další novinky,“ vedla zastupitelka pro cestovní ruch Petra Melčová.

Kladenský zámek zve od nynějška až do konce září na open - air výstavu svérázného sochaře a uměleckého kováře Libora Hurdy z Vsočiny. V Kladenském zámku je prodloužena i výstava pařížských fotografií Václava Chocholy. Výstavu v prodlouženém termínu tak můžete navštívit do 21. června.

Při prohlídce Kladna stojí za návštěvu i Opatská kaple sv. Vavřince s výzdobou od Jana Karla Kováře a Karla Josefa Hiernleho patří k nejvýznamnějším barokním interiérům v regionu. „Kaple v patře jihozápadního křídla zámku pochází z období zásadní přestavby kladenského zámku, jejímž autorem byl stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. “ dodala mluvčí kladenské radnice Lucie Steinerová. V suterénu zámku si mohou lidé prohlédnout i umělou důlní štolu. Život horníků mohou návštěvníci poznat i v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích, který je stálou expozicí hornictví na Kladensku.

Za zmínku stojí návštěva svatováclavského dubu v sousedním Stochově, kde se, dle legendy narodil patron české země svatý Václav a také staroslavnou Budeč, kde měl svatý Václav získat své vzdělání. Také v Libušíně se nachází zbytky slovanského hradiště, kde měla na svém hradě pobývat bájná kněžna Libuše. Impozantní návštěvu starých časů si můžete vychutnat i ve Třebízi. „Jádro obce je vesnickou památkovou rezervací. Nachází se zde Národopisné muzeum a mnoho zachovalích venkovských stavení z 18. a 19. století. A narodil se zde spisovatel Václav Beneš Třebízský,“ sdělil Jan Čečrdle, ředitel Vlastivědného muzea ve Slaném, které má skanzen ve správě.