Pokuta, proti které město i společnost podaly rozklad, je pravomocná, rozhodnutí potvrdil předseda úřadu Petr Rafaj.

Město objednalo loni v dubnu u společnosti Homeport 40 elektrokol pro systém sdílených kol v hodnotě 1,9 milionu korun. Zakázku Kladno zadalo bez výběrového řízení s odůvodněním, že jde o zakázku podlimitní, když její hodnota nedosahuje 2 milionů korun.

O měsíc později ale městská společnost Sportovní areály města Kladna objednala u stejného dodavatele desetizámkové dobíjecí stanice pro elektrokola s registračním terminálem a 24 náhradních baterií pro elektrokola v celkové hodnotě 1,3 milionu korun. I tato zakázka byla zadána bez výběrového řízení jako podlimitní.

Podle rozhodnutí úřadu ale šlo o jednu zakázku, jejíž hodnota převyšuje dva miliony korun, a měla na ni být vyhlášena veřejná soutěž. „Obě zakázky jsou určené pro město, i když druhým zadavatelem je městská společnost. Obě zakázky plnil stejný dodavatel, navíc spolu úzce souvisí. Samotná elektrokola by nemohla plnit zamýšlený účel bez dodání dobíjecích stanic. Jsou tedy součástí jednoho funkčního celku,“ uvedl mluvčí úřadu Martin Švanda.

Město má za pochybení do dvou měsíců zaplatit 85 tisíc korun, Sportovní areály města Kladna pak mají uhradit 65 tisíc korun. Rozhodnutí předsedy úřadu mohou obě instituce napadnout žalobou u Krajského soudu v Brně, to ale povinnost zaplatit neodkládá.

O podání rozkladu a zároveň o tom, že město do soudního sporu nepůjde, rozhodli letos v lednu kladenští zastupitelé. Podle primátora Dana Jiránka (ODS) by případný soudní spor stál město víc, než činí samotná pokuta, protože i v případě výhry by Kladno náklady na spor hradilo.

O zadání zakázky rozhodovalo bývalé vedení města v čele s bývalým primátorem Milanem Volfem (Volba pro Kladno).