Počet přestupků v největším středočeském městě vzrostl za poslední čtyři roky o více než 30 procent a řada lidí pokuty neplatí. Jedná se zejména o ty občany, kteří hřeší opakovaně. Podle radnice je to výsměch slušným lidem a to chce primátor Kladna Dan Jiránek (ODS) změnit. Řešením by podle něj byl celostátní registr přestupků a úpravy zákonů. Nyní registr funguje pro majetkové přestupky, nikoliv ale například v případě rušení nočního klidu.

„Pachatel tří větších krádeží je obviněn z trestného činu a hrozí mu tvrdší trest než jen pokuta. U majetkových přečinů se tak recidiva daří od října 2016, kdy byl evidenční systém spuštěn, potírat. Obce by však potřebovaly, aby princip překročení hranice platil stejně i pro přestupky z jiných oblastí,“ naznačuje možné řešení problematiky kladenský primátor.

Za poslední tři měsíce uložili v Kladně za přestupky proti veřejnému pořádku 107 pokut. „Z toho asi jen čtyři byly zaplaceny a zbytek město zřejmě nikdy nevymůže," zdůraznil primátor. Lidé, kteří nemají prokazatelné příjmy nebo majetek, si podle něj z pokuty nic nedělají. Každoročně vystoupají nezaplacené pokuty v Kladně do výše několika milionů korun.

Podle Jiránka bude nutné začít posuzovat opakované závažné přestupky proti veřejnému pořádku jako trestný čin podobně jako u krádeží. „V každém případě je nutné zajistit, aby za přestoupení zákona nebyli postihováni jen, v podstatě, slušní lidé, ale především ti neslušní,“ končí apel kladenský primátor.