Cvičiště se nachází v místě, kde existovalo i před tím dlouhé roky. Aktuálně ale bylo rozšířeno, má kompletně nové zázemí a vyspělé zabezpečení, které ho řadí mezi nejlepší v zemi. Začínajícím řidičům slouží v republice jen tři zařízení dosahující obdobně vyspělé úrovně.

Nové autocvičiště se nachází při výpadovce z Kladna na Buštěhrad za odbočkou k městskému krematoriu. Slouží primárně výuce jízdy nových uchazečů o řidičské průkazy. „Rozhodli jsme se vybudovat nové autocvičiště především proto, že vozidel na silnicích přibývá. Stejně tak mladých řidičů. Rychle se orientovat v hustém městském provozu je přitom stále složitější. Kvalitní a kapacitně dostačující tréninková plocha může napomoci zvýšit bezpečnost dopravy ve městě, chránit životy a zdraví řidičů, potažmo samozřejmě i chodců,“ uvedl náměstek primátora Přemysl Mužík.

Kromě rozsáhlé asfaltové plochy je cvičiště vybaveno také moderními obytnými buňkami s převlékárnou a hygienickým zázemím, které mohou využívat autoškoly, a zázemím pro zkušební komisaře. Objekty střeží pohybová čidla a kouřové hlásiče. Areál je napojen na optickou síť města, tedy i na wifi.

Jiří Bělík, Bezpečné jízdy | Video: Deník/ Kateřina Nič Husárová

„Vjezd jsme zabezpečili závorou, která se otevírá pomocí čtečky elektronických karet a je integrována do systému kontroly vstupů. Prostranství také hlídá soustava čtyř statických kamer, které jsou součástí městského kamerového dohledového systému Městské policie Kladno, a noční světlo s pohybovým čidlem. Celý komplex zázemí je zabezpečen systémem, na který rovněž vzdáleně dohlížejí operátoři městské policie prostřednictvím pultu centrální ochrany. Když strážníci na kamerách uvidí osobu, která do areálu neoprávněně vnikla, za pomoci zabudovaného amplionu mohou dotyčného rovnou oslovit a vyzvat k opuštění prostoru,“ vysvětlil Jan Mašek z oddělení řízení bezpečnostních rizik kladenského magistrátu.

Nácvik před jízdou v ostrém provozu

Plochu už začaly využívat první autoškoly. „Cvičiště je určitě velkým krokem dopředu. Původní plocha parkoviště, které tu dříve bývalo, kapacitně nestačila pro poměrně vyšší počet autoškol, které v Kladně působí, a také vyšší počet žadatelů,“ uvedl Milan Formánek z Autoškoly Formánek, která zařízení již využívá.

Začínající řidiči nácvikem na rozsáhlé ploše získají prvotní dovednosti a jistotu před první jízdou v ostrém provozu. Na cvičišti jsou zakreslena i parkovací místa či body k nácviku různých dovedností motorkářů. „Dá se tu trénovat parkování, rozjezdy, zastavování a couvání s automobilem. Na body se rozestaví kužely, mezi nimž mohou motorkáři zkoušet slalom. Trénují tu vyhýbací manévry, zastavení na bod z vysoké rychlosti, osmičky v ohraničeném prostoru. Body mohou simulovat i popojíždění v koloně,“ vysvětlil Milan Formánek.

Do vybudování moderního cvičiště se zázemím a zabezpečením investovalo město bezmála 10 milionů korun a do budoucna plánuje jeho další rozšíření.