Návrh předpokládá vyrovnané hospodaření ve výši 1,56 miliardy korun, s rezervou na straně výdajů ve výši 22 milionů korun.

„V rozpočtu je kromě provozu města řada klíčových investic, které jsme na letošek zprojektovali. Přes jeho, v posledních letech, nebývalou výši, není nutné, abychom museli přijímat jakýkoliv úvěr či jinou půjčku," uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno).

Také čtěte: Na doktora zaútočil se sekyrou v ruce, jen štěstím ho nezabil

Návrh rozpočtu neobsahuje podle jeho slov žádné umělé navýšení, například ve formě předpokládaných dotací, u nichž není jistota, zda se je podaří městu získat.

Mezi letošní investice patří mimo jiné výstavba dětských hřišť, přírodní zahrady u mateřských škol, úprava pergol a vytvoření bulváru v ulicích Čs. armády a Vítězná, vybudování podzemních kontejnerů na odpad nebo rekonstrukce čtvrtého patra Domova pro seniory v ulici Fr. Kloze.

Návrh rozpočtu tento týden schválili radní města, následně ho potvrdil i finanční výbor zastupitelstva.

Dotace 100 milionů korun

„Po zkušenostech z minulých dvou let, kdy se plánované příjmy města naplnily na 99 procent, a loni na 101 procent, mohu říci, že i letošní odhad je více než realistický. Na rozdíl od předchozích let rozpočet dopředu uměle nenavyšujeme žádnými příjmy spojenými s předpokládanými dotacemi. Příjmy z nich se v rozpočtu města objeví až po jejich skutečném schválení. I díky kvalitnímu přefinancování starých úvěrů finanční možnosti města rostou, a tak jsme mohli navýšit například výdaje spojené s investicemi a provozem komunikací o 33,5 milionu korun," řekl primátor Milan Volf.

Nepřehlédněte: Středočeský policejní ředitel Václav Kučera hostem pořadu K věci na Regionu

V rozpočtu města jsou ale zahrnuty i prostředky na kofinancování případně úspěšně získaných dotačních titulů. Jen aktuálně podané žádosti o poskytnutí různých dotací přesáhly částku 100 milionů korun. Návrh rozpočtu počítá i s rezervami pro případ potřeby pokrytí rizik a nepředvídatelných výdajů.