Jelikož současné vedení města v čele s primátorem Danem Jiránkem (ODS) vyčerpalo veškeré možnosti, jak stavbě zabránit, snaží se nyní alespoň o to, aby uchránili co nejvíce životní prostředí. Město aktuálně vybralo ze tří návrhů takový, jenž dá vzniknout lesoparku se sportovními prvky. „Na pozemcích, které se nacházejí od budoucího Globusu směrem k lesu, bychom rádi vybudovali zónu se zelení pro trávení volného času, kde by mohli lidé i sportovat. Rádi bychom, aby se podoba lokality spíše přiblížila lesoparku nebo lesu, jenž naváže přímo na Bažantnici,“ řekl primátor Kladna, Dan Jiránek.

Park by měl například sloužit lidem k procházkám, jízdě na kole a dalším sportovním aktivitám, uvažuje se mimo jiné o workoutovém či parkourovém hřišti, po kterých je podle Jiránka mezi obyvateli poptávka.

V oblasti má vzniknout i kaskáda poldrů a jezírek, která zadrží stékající dešťovou vodu. „Projekt chceme zahájit co nejdříve, aby byl hotový do doby, než se začne s výstavbou Globusu. Abychom mohli zemní práce zahájit současně,“ vysvětlil primátor Jiránek.

Návrh na budoucí podobu přírodního území vybírala radnice ze tří, přičemž vítězný má být nejlevnější. Smlouva s projektantem ještě není podepsaná, ale podle primátora je to otázkou dní. Kdy bude vydáno povolení stavby Globusu, ani radnice zatím neví. Odhadem může úřednické kolečko trvat rok až tři.

„Abychom zachovali návaznost na přírodu okolo, jednáme nyní i s Lesy České republiky a snažíme se získat i část lesa Na Zabitým,“ popsal Jiránek. Zde musí ale vše proběhnout formou směny za jiný pozemek, jelikož státní lesy se ze zákona prodávat nesmí.

Kromě zeleně, kterou v sousedství hypermarketu vytvoří město, má také investor zachovat, dle dohody, dostatečné množství zeleně přímo u obchoďáku. Budou zde nejen zelené střechy, ale například i zelené vertikální plochy.

„Od počátku zdůrazňuji, že obrovský problém i na Kladensku, je sucho, je tedy zapotřebí v místě zachovat vodní oběh, kdy naprší a rostliny následně vláhu odpaří,“ řekl Jiránek. Stejně tak doufá, že Globus, podobně jako jiné firmy, bude hospodárně nakládat například s takzvanou šedou vodou nebo dešťovou. Šetří se se tím nejen životní prostředí, ale i finanční prostředky.

Celková plocha areálu Globusu má podle podkladů pro územní řízení zabírat přes 92 tisíc čtverečních metrů, z toho zastavěná plocha obchodního centra činí téměř 17 tisíc čtverečních metrů. Vznikne 700 parkovacích míst, která musí sloužit i obyvatelům sídliště.

Stavba Globusu byla jedním z ústředních témat posledních komunálních voleb v Kladně. Po nich ve vedení města vystřídal Milana Volfa (Volba pro Kladno) Dan Jiránek (ODS).

Změnu územního plánu napadla občanská iniciativa, soud žalobu zamítl, změna byla z pohledu legislativy v pořádku. Projekt po opakované žádosti získal kladný posudek o vlivu stavby na životní prostředí.