Sezení na zídce, ale i na trávníku v městském parku, nebo cvičení na travnaté ploše. To je jen velmi stručný výčet toho, za co hrozil postih od městských strážníků. V Kladně totiž platila takzvaná pikniková vyhláška, která tyto aktivity všeobecně zakazovala.

Nové vedení města Kladna obecně závaznou vyhlášku na posledním zasedání zrušilo. Podle primátora Dana Jiránka je vyhláška protiústavní a navíc by stejně došlo k pozastavení její účinnosti ze strany Ministerstva vnitra České republiky.

Dan Jiránek uvedl, že podobné vyhlášky byly přijaty i v dalších českých městech a byly napadeny u ústavního soudu. Ten následně některé části vyhlášek zrušil. „Kdybychom se současnou vyhláškou nic nedělali, byla by pozastavena její účinnost. Pokud vím, tak v červnu 2018 proběhlo jednání s ministerstvem vnitra. Při kontrole vyhlášky pak město Kladno slíbilo, že do konce roku 2018 vyhlášku upraví, aby nebyla v rozporu s ustanoveními a zákony tohoto státu. Vyhláška zakazující například cvičení v parku mi přijde naprosto absurdní a je potřeba vytvořit novou vyhlášku,“ sdělil mimo jiné primátor. Novou vyhlášku chce mít kladenská koalice hotovou nejpozději do dubna.

Milan Volf však zdůraznil, že vyhlášku bývalé vedení města přijalo kvůli nepřizpůsobivým občanům. „Je to nástroj pro městskou policii, aby mohla konat,“ nechal se slyšet lídr opozičních zastupitelů a bývalý primátor s tím, že mohla i nadále platit současná vyhláška a v dubnu mohla být nahrazena jinou.

„K našemu velikému překvapení rada města, která tu od června do listopadu 2018 vládla, nenavrhla žádnou úpravu vyhlášky. Omlouvám se, ale vy jste se na to vyflákli a nám říkáte, že bychom to měli stihnout za týden? To se ale stihnout nedá,“ reagoval Dan Jiránek.

Pikniková vyhláška byla podle slov ředitele Městské policie Kladno Stanislava Procházky aplikována nejvíce v letních měsících, a to především na sídlištích v Kladně – Rozdělově. „Řešili jsme především situace na sídlištích. Nepřizpůsobiví občané, kteří na sídlišti bydlí v podnájmu, vystěhovali ven grily, udili, a do večerních hodin obtěžovali okolí. Dříve jsme neměli možnost, jak situaci vyřešit, díky vyhlášce jsme měli nástroj, abychom ty, co neberou ohled na sousedy, mohli z místa vykázat. Pokut bylo velmi málo, ale měli jsme jako městská policie nástroj,“ uvedl Stanislav Procházka.

Radnice nyní podle primátora chce využít zimní čas k tomu, aby upravila, nebo vytvořila novou vyhlášku, kde bude vše přesně vymezené a aby se zabránilo negativním jevům. „Je potřeba, aby vyhláška řešila věci, které trápí a obtěžují lidi, a ty věci, které nikomu nevadí, neřešila. Vyhláška zakazující i cvičení v parku je absurdní,“ doplnil primátor.