Sociální dávky na bydlení se podle něj musí změnit a je třeba důkladná daňová kontrola pronajímatelů nemovitostí, kam směřují dávky na bydlení.

„V minulosti se v Kladně připravil zmetek, který, zjednodušeně řečeno, tvrdil, že se tu úplně všude obchoduje s chudobou. To je samozřejmě nesmysl, vezměme si například školky, školy, hřbitovy nebo třeba koupaliště,“ poznamenal primátor statutárního města Kladno Dan Jiránek.

Aby se situace vyřešila systémově, bylo by prý velmi vhodné upravit systém sociálních dávek, minimálně sloučit do jedné dávky na bydlení. „Vhodná by byla i důkladná daňová kontrola pronajímatelů nemovitostí, kam směřují dávky na bydlení,“ dodal Jiránek.

Nařčení, že bývalá radnice vytvořila zmetek, se ale bývalý primátor Milan Volf brání. Tvrdí, že vyhlášení OOP na celé území města bylo za jeho působení jedinou účinnou a zákonnou možností, jak zastavit vyplácení doplatků na bydlení nově příchozím. „Více než rok trvající bezdoplatková zóna jednoznačně prokázala, že její zavedení nepřineslo sociální krizi, naopak vedlo k uklidnění situace a snížení kriminality ve městě,“ zdůraznil Volf.

Ten také tvrdí, že Kladno se nepřizpůsobivým obyvatelům nyní po zrušení zóny nově otevře. „Vedení města uvažuje o ubytování pro stávající obyvatele sociálních ubytoven, a to včetně mobilních domů či obytných kontejnerů umístěných na katastru města,“ tvrdí Volf.

Na toto tvrzení ale nikdo z radnice konkrétně reagovat nechce, nicméně náměstek primátora Tomáš Kutil k problematice dodal, že krajský úřad rozhodl o zrušení OOP protože obsahově porušovalo právní předpisy a proces vyhlášení provázelo několik pochybení.

„Diskutabilní je především požadavek na celoplošné opatření, které prosadil bývalý primátor Milan Volf,“ poznamenal náměstek s tím, že nyní bude snahou města pokusit se chybné rozhodnutí minulého vedení města napravit a zamezit nesystémovému přesouvání obyvatel. „Prvotním krokem bude proces, který povede k vyhlášení opatření obecné povahy pouze na skutečně problematických místech, tak aby bylo plně v souladu s právními předpisy,“ uvedl Tomáš Kutil.