Nesmrtelný film Petra Schulhofa z dob socialismu Co je doma, to se počítá, pánové, nechává vzpomenout na nekalé taxikářské praktiky minulých let. Asi nejznámějším filmovým taxikářem se stal René Novák v podání Luďka Soboty, který se proslavil legendární hláškou: "Hoďte babu do Podbaby tramvají!“ kdy s cílem většího taxikářského výdělku preferoval před odvozem důchodkyně solventnějšího rakouského turistu.

Podstata filmu a reality je však stejná. Vidina zisku, za použití jakýchkoli prostředků, mnohdy neetických. Deníkem popsané neetické chování kralupské taxikářky z uplynulého týdne, která z kladenské obce Kačice převážela seniorku do Prahy k lékaři a za padesátikilometrový úsek si nestyděla říci částku téměř šest tisíc korun, na reakci veřejnosti dlouho nečekala.

Ponechme stranou nepřehledné kilometrové sazebníky taxislužeb, spíše se zamysleme, jakým bezpečným a levným způsobem mají možnost senioři vůbec cestovat? Z Kačice, je to do vinohradské nemocnice zhruba oněch 50 kilometrů. Autobusem se dá trasa absolvovat jedním, ale až třemi přestupy za téměř dvě hodiny. S časem stráveným v nemocnici a cestou zpět vám návštěva lékaře zabere celý den, což pro seniora určitě není nic komfortního.

V současné době existují moderní aplikace levnějších a dostupnějších taxislužeb na bázi Boltu, které nabízejí i cenu 850 až 1000 korun za cestu. K ceně je ale potřeba připočítat i cestu zpět, a to je už, nejenom pro seniory, skoro neúnosné.

Jedním řešením je pokusit se využít například služeb místních senior taxi, které fungují ve velkých městech a snaží se dříve narozeným vyjít vstříc. Zmíněné služby působí i v Kladně, kde senior taxi zajišťuje přepravu v rámci města za 30 až 50 korun.

Ceny senior taxi jsou i v největším středočeském městě velmi vstřícné. V případě ošizené seniorky je hledání způsobu dopravy do pražské nemocnice složitější. V prvé řadě je důležitá obezřetnost.

Podobná věc se může přihodit komukoli z nás, nejenom důchodcům. Následky ale vždy nechají šrámy na duši a pachuť nedůvěry. Pokud má někdo pochybnosti a neví si rady, ať se nestydí poradit se v rodině, vzít si reference u známých nebo třeba na obecním úřadu. Vše je lepší, než se nechat napálit.