V současnosti je to více 760 žadatelů, přičemž jen pouhých dvacet procent lidí jsou důchodci. Jak potvrdil Kladenskému deníku ředitel Úřadu práce v Kladně Jiří David, v den, kdy opatření obecné povahy bude pravomocné, podle novely zákona o hmotné nouzi, nebude Úřad práce v Kladně vyplácet doplatek na bydlení novým žadatelům.

Kladno nechalo vyhlásit vyloučenou lokalitu na celé město už v létě a opatření má řadu odpůrců. Zejména zástupci opozice a sociální demokraté jsou přesvědčeni, že pokud je Kladno vyloučenou lokalitou, mohou zde výrazně klesnout ceny nemovitostí a o dávky by mohli přijít i lidé, kteří je potřebují. To kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno) vyvrací a tvrdí, že je vždy dost možností, jak lidem, kteří jsou skutečně v nouzi, pomoci.

Primátor Kladna je přesvědčený, že v současnosti je tento razantní krok jediným možným řešením. Jak okamžitě zastavit přebujelé kšeftování s dávkami na ubytovnách a v bytech, kde žijí lidé, kteří druhým znepříjemňují život, pracujícím lidem narušují noční klid, přičemž vše jde ruku v ruce s rostoucí kriminalitou.

Aby nedocházelo k pouhému přesouvání sociálně slabých obyvatel z jednoho místa na druhé, navrhli rad-ní maximální možný územní rozsah opatření, kde nebude možné nové doplatky na bydlení vyplácet. „Vzhledem k situaci v našem městě je pro mne naprosto nepřijatelné jediné místo, kde bych tyto nové obyvatele chtěl přivítat. Proto jsme využili zákonnou možnost, jak dalšímu přísunu a pobytu takových osob v Kladně zamezit,“ doplnil primátor.

Kvůli kontroverznímu opatření se konala nedávno v Kladně i veřejná diskuse v Dělnickém domě (ČSSD). Hlavní tváří tu byl senátor za Kladensko Jiří Dienstbier ml. (ČSSD). Kromě něj přijali pozvání na setkání i středo-česká poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), zastupitel Kladna Vojtěch Volf (ČSSD) a Roman Matoušek z vládní Agentury pro sociální začleňování. V téměř tříhodinové debatě s kladenskými občany zazněly také otázky týkající se kriminality, heren, Romů, ceny bytů a domů, spolupráce s úřadem práce či projektu Rapid Re – Housing, které všechny bezprostředně s tématem vyloučené lokality souvisí.

Senátor Dienstbier je přesvědčený o tom, že celoplošné opatření v Kladně zakládá diskriminaci na rovné postavení lidí. Nárok na pomoc v hmotné nouzi mají mít v celé republice podle Listiny základních práv a svobod všichni. Nejen Jiří Dienstbier, ale i další senátoři se proto obrátili na Ústavní soud s návrhem na zrušení části zákona o hmotné nouzi, podle kterého mohou radnice takto postupovat.

Podobně jako v Kladně vydali opatření obecné povahy například i v sousedním Slaném. Zde byly ale vytipovány pouze lokality.