Libušínská míle, která se koná pravidelně v prvním listopadovém týdnu, má za sebou třetí ročník. „Nejedná se o závod na čas, jde nám ale o to, aby si každý mohl vyzkoušet ve skupinkách pěti, deseti lidí zaplavat pomyslnou míli. Účastníci tím prověří svoje schopnosti a jak správně rozložit síly,“ řekl Filip Jícha, zakladatel FB skupiny Otužilci Kladno.

Pravá Ledová míle v délce 1,6 kilometru je podle jeho vyjádření jakýmsi Everestem každého otužilce. Plave se ve vodě pod 5 stupňů Celsia. „Tolik jsme zatím v Libušíně neměli, vloni něco málo nad 5 stupňů. V našem případě se tak spíše jedná o společenskou akci, která má tento podtext,“ dodal.

Obůrka Podháj ve Třebichovicích se oblékla do strašidelného hávu.
Obůrka Podháj ve Třebichovicích se oblékla do strašidelného hávu

Doplavali všichni. Nejmladším účastníkem byl patnáctiletý Jan Kuna a nejstarší plavkyní pětasedmdesátiletá Iva Klásková. Oba z Prvního pražského klubu otužilců.

I tentokrát se Libušínská míle konala za velkého zájmu účastníků z různých měst republiky. Přijeli lidé z Prahy, Plzně či Berouna. Nechyběla ani čerstvá přemožitelka kanálu La Manche Pavlína Procházková, která dorazila s dcerou Zuzanou.

Výraznými úspěchy se může pochlubit i rodina Jíchových. Letos v květnu společně ustanovili český rekord při plavání za polárním kruhem na mořském souostroví Špicberky. Filip Jícha st., Filip Jícha ml. a Markéta Jíchová uplavali volným způsobem 1500 metrů za 31:22,99 minut v mořské vodě o teplotě -1 stupeň Celsia.

Skřítka Čabárníka našly děti nedaleko Ronnovky.
Podívejte se: Děti hledaly skřítka Čabárníka, našly ho nedaleko Ronnovky

Díky tomu, že parta kladenských otužilců, která sedmým rokem komunikuje víceméně přes Facebook, se velmi rozrostla a dnes čítá okolo 500 členů, rozhodli se společně letos pro vytvoření oficiální platformy. Ta je aktuálně v přípravě a ponese název Kladenský plavecký klub.