„Do konce roku se ale rozhodně nic nemění z hlediska veřejného osvětlení či vytápění budov. Stejně tak nebude nijak omezen provoz sportovišť, nafukovacích hal nebo teplota v bazénech a podobně,“ potvrdil Vít Heral, mluvčí města Kladna. O úsporných opatřeních se však výhledem do budoucna jedná průběžně.
Město Kladno už v roce 2016 přijalo dlouhodobý plán na snížení spotřeby energie, tedy dávno před vypuknutím energetické krize. Vít Heral připomněl, že Kladno díky tomu spoří například na LED svítidlech veřejného osvětlení a je zapojeno do evropských projektů, jakým je například Glocaflex, který se zabývá řízením energetické flexibility budov a rozšiřováním systémů na výrobu elektrické energie ze slunečního záření. „Kladno v tomto projektu plní roli jednoho z pilotních měst,“ prohlásil mluvčí. Město díky tomu získá až 10 milionů korun na 4 roky.
Projekt Glocalflex
Glocalflex, který spadá pod větší evropský program Horizon Europe, je o řízení výroby a spotřeby energie pro dosažení úspor za pomoci různých opatření, a to včetně pořízení nových technologií. Ty musí být schopny měnit množství odebírané nebo dodávané elektrické energie na povel či signály o změnách cen na trhu.
„V projektu půjde zatím o trh virtuální, abychom se modely naučili využívat a byli schopni následně reálně obchodovat s přebytky energie. A naopak je při aktuálním nedostatku energie výhodně získávat,“ vysvětlil Ondřej Rys, kladenský radní pro oblast rozvoje.
Prostředky z Glocalflexu může město použít ke spolupráci s experty v oblasti energetiky nebo na služby či pořízení technologií pro testování provozu ve vybraných městských budovách.
Paralelně Kladno finišuje s přípravou velkého projektu na renovaci svých třiadvaceti budov, především škol. „I u nich možnosti instalace fotovoltaických elektráren aktuálně posuzujeme a hodnotíme všechny relevantní městské budovy v rámci projektu z evropského programu EUCF,“ sdělil David Škorňa, městský koordinátor mezinárodních projektů zaměřených na energetiku.
Spolupráce s dalšími městy
V rámci projektu bude navíc Kladno spolupracovat s dalšími středočeskými městy i pražskými částmi. Součástí partnerství jsou také finské VTT, české ČVUT, švýcarští partneři (např. CSEM, V-ZUG) a další veřejné, výzkumné a aplikační organizace z Francie, Finska, Německa a Španělska. Aktivity projektu Glocalflex se spustí od ledna 2023.
V neposlední řadě se Kladno zaměřilo na vytvoření podmínek pro vznik pilotní energeticky efektivní čtvrti, čímž se mimo jiné zabývá od roku 2019 v prestižním mezinárodním projektu Sparcs.