Příprava územního plánu trvala přibližně šest let. Za tu dobu několikrát změnil svou podobu. Zároveň pokračuje tvorba čtyř regulačních plánů podrobněji se zabývajících územími centra Kladna, bývalou Vojtěšskou hutí, Podprůhonem či prostorem před hlavním kladenským vlakovým nádražím. Hotovy by měly být nejpozději do konce letošního roku.

„Ještě jako opozici se nám podařil prosadit vznik pracovní skupiny, která měla za úkol tehdy téměř schválený územní plán plný nesmyslů dopracovat. Víme, že i ve schváleném územním plánu jsou některé chyby a postupně se je budeme snažit odstraňovat," uvedl kladenský primátor Milan Volf (Volba pro Kladno – VPK).

„Město se neustále rozvíjí 
a modernizuje. Mít územní plán určující, kde může být pouze obytná zóna, kde smíšená s obchody či případnou výrobou, výšky a šířky budov, kde budou plochy zeleně a podobně, je pro město lepší. Stanovuje, jakým koncepčním směrem se bude Kladno dále vyvíjet," doplnil radní a předseda komise pro rozvoj města Ondřej Rys (VPK).

Například regulační plán centra počítá s lepším propojením pro pěší od autobusového nádraží až na náměstí Svobody. Na novou podobu centra se vedení města chystá počátkem února vypsat architektonickou soutěž. Návrhy budou prezentovány, aby se k nim mohla vyjádřit i veřejnost.

Nový územní plán, jehož ´životnost´ je deset až patnáct let, není dogma a je možné v něm v souladu s legislativou provádět dílčí změny.
Opoziční zastupitelé ODS pro navrhovanou podobu územního plánu ruku nezvedli. Výhrady měli například k tomu, že ve smíšených zónách, kde jsou rodinné domy společně s obchody, drobnou výrobou a nabízenými službami, je umožněno stavět objekty až do plochy 2000 metrů čtverečních. To podle bývalého primátora Kladna Dana Jiránka (ODS) odpovídá rozměrům menšího supermarketu.
„Navrhovali jsme, aby tyto plochy byly maximálně poloviční, ale nebylo nám vyhověno," zdůvodnil to Jiránek.

Další výhrady směřovaly k využití prostoru u vlakového nádraží či regulačním plánům. Podle Jiránka nebude v jimi dotčených územích až do jejich definitivního schválení za několik měsíců umožněna žádná výstavba.