Ortopedicko – úrazové oddělení kladenské nemocnice získalo ve druhé etapě evropského dotačního programu REACT dvě nové artroskopické věže za více než 5 milionů korun, které nahradily starší modely. Operace jsou díky těmto věžím miniinvazivní, a tím pádem pro pacienty šetrnější.

Výhodou artroskopických věží je především větší zobrazení operované oblasti, kvalitnější obraz i záznam, a tím i zpětná kontrola, pokud je potřeba. „Artroskopie je operační metoda, kdy se zavede kamera do operovaného kloubu a obraz se pak přenáší na obrazovku, na které s velkým zvětšením vidíme, co se uvnitř kloubu děje. Z druhého nebo třetího vstupu zavedeme nástroje a poškozené struktury opravíme,“ popisuje metodu lékař ortopedického oddělení kladenské nemocnice MUDr. Miloš Svítek.

Typickým důvodem k indikaci artroskopie bývají úrazy typu utrženého menisku, utrženého předního zkříženého vazu anebo poškození chrupavky a také degenerativní změny kloubů. „Menisky jsme dříve museli vyndávat, dnes jsme díky artroskopu schopni meniskus přišít, aniž bychom ho museli vyndávat. Artroskopicky dokážeme řešit i složitější úrazy, například odloučenou chrupavku, která se musí přifixovat, nebo zrekonstruovat zkřížený vaz a v poslední době také šijeme zadní rohy menisků. Dá se řešit také nestabilita ramena po luxaci i zašít prasklou rotátorovou manžetu,“ doplňuje doktor Svítek.

Jedná se přitom o miniinvazivní metodu, která je pro pacienta šetrná. Kloub se již nemusí otvírat z většího řezu, ale přistupuje se k němu pouze pomocí několika drobných vstupů, které jsou malé zhruba půl centimetru. Pacient zpravidla do tří dnů odchází domů a následně rehabilituje.

Ortopedi nemocnice v Kladně se nejvíce zabývají artroskopiemi kolen, ramen, loktů, hlezenních kloubů nebo zápěstí.