Vyplývá to z usnesení soudu. Kladno podalo žalobu na kraj na „ochranu před nezákonným zásahem, pokynem nebo donucením“. Soud žalobu kompletně odmítl. Vyjádření Kladna zjišťujeme. Nedávno odmítl spor řešit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že mu to nepřísluší. Už dříve neuspělo Kladno ani u ministerstva vnitra.

„Soud souhlasí se žalovaným (kraj, pozn. red.), že není namístě, aby v projednávané věci vůbec mohl zasahovat do samostatné působnosti kraje, jak se domáhá žalobce,“ píše se v usnesení. 

„Krajský soud v usnesení neříká, kdo má nebo nemá pravdu, ale odkázal nás na Ústavní soud. Proto podáme ústavní stížnost, byť se s tím zcela neztotožňujeme. Podle našeho názoru Krajský soud rozhodl nezákonně a podáme také kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu,“ řekl mluvčí kladenského magistrátu Vít Heral.

Spor vznikl po zavedení standardů dopravní obslužnosti (SDO), které stanovují jasná pravidla pro příspěvky měst a obcí na chod krajské veřejné dopravy. Kladno klade proti jejich zavedení největší odpor a utratilo již několik set tisíc korun za právníky pro řešení této záležitosti. Výsledkem je zatím omezení rozsahu veřejné dopravy objednané krajem.

Kladno po posledním odmítnutí jeho žádost u antimonopolního úřadu uvedlo, že setrvává na svém stanovisku o nezákonnosti standardů. „Teprve pravomocným soudním rozhodnutím bude celá záležitost komplexně posouzena a uzavřena,“ řekl nedávno mluvčí Vít Heral. Město může podat kasační stížnost.